We wtorek 2 kwietnia rusza nabór do programu Ministra Sportu i Turystyki „Aktywna Szkoła”

We wtorek 2 kwietnia rusza nabór do programu Ministra Sportu i Turystyki „Aktywna Szkoła”. MEN oraz MSiT zachęcają organy prowadzące szkoły publiczne do składania wniosków.

Program, jak przekonują resorty, zakłada wykorzystanie przyszkolnej infrastruktury, zapewnienie profesjonalnej opieki trenerskiej, aktywizację społeczeństw lokalnych, a przede wszystkim wsparcie aktywności fizycznej dzieci i młodzieży szkolnej.

– Zachęcam do zdjęcia kłódek z furtek i płotów wokół szkolnych obiektów sportowych poza godzinami lekcyjnymi oraz w dni wolne od zajęć szkolnych. Zapraszam samorządy i lokalne społeczności – zapełnijmy wspólnie aktywnymi rodzinami sale gimnastyczne, boiska i Orliki w całej Polsce. Naszą intencją jest aktywizacja społeczności wokół obiektów sportowych, które do dziś były zamknięte i niedostępne. Ministerstwo dofinansuje zarówno brakujący sprzęt, jak i wynagrodzenia dla animatorów zajęć  – mówi Sławomir Nitras, minister Sportu i Turystyki.

„Jednym z kluczowych rozwiązań tego programu jest zwiększenie liczby godzin pracy osób prowadzących zajęcia i pokrycie całości wynagrodzenia ze środków Ministerstwa. Znacząco wzrosną też stawki wynagrodzeń za prowadzenie zajęć” – wskazuje resort w komunikacie.

W ramach programu można aplikować o środki finansowe na prowadzenie:

>> zajęć na szkolnych obiektach sportowych w weekendy (w wakacje od poniedziałku do piątku) dla społeczności lokalnej, w szczególności dla dzieci i młodzieży – Zadanie Aktywny weekend.

>>  zajęć, wydarzeń sportowych na obiektach sportowych powstałych w ramach rządowego programu inwestycyjnego „Moje Boisko – Orlik 2012” (7 dni w tygodniu z wyłączeniem świąt) – Zadanie Aktywny Orlik.

>>  zajęć pozalekcyjnych sportowych dla dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych – Zadanie Aktywny do kwadratu.

Program realizuje Fundacja „Orły Sportu”. Więcej informacji na stronie internetowej programu tutaj

Z ankiety zleconej przez resort w 2023r. , pod nazwą „Sport w jednostkach samorządu terytorialnego”, przeprowadzonej w 5926 szkołach w Polsce, wynika że blisko 90% z tych szkół posiada przyszkolną infrastrukturę sportową, która dotychczas nie była w pełni wykorzystana.

Ministerstwo sportu do końca 2024 roku na cele „Aktywna Szkoła” i „Aktywna Szkoła – zakup sprzętu sportowego” zamierza  przeznaczyć 335 mln zł.

(GN)

Ministerstwo Sportu ogłosiło dwa nowe programy: „Aktywna Szkoła” oraz budowy kompleksów sportowych Orlik

Ministrowie edukacji i sportu przekonują nauczycieli WF do programu „Sportowe Talenty