Ministrowie edukacji i sportu przekonują nauczycieli WF do programu „Sportowe Talenty

Minister edukacji narodowej Barbara Nowacka i minister sportu  Sławomir Nitras zapowiedzieli na wspólnej konferencji prasowej rozwój programu „Sportowe Talenty” i zaapelowali do nauczycieli WF o pomoc w jego realizacji. Przypomnijmy, że od 1 marca do końca kwietnia nauczyciele WF-u sprawdzają kompetencje ruchowe uczniów. Ma to pokazać kierunki zmian w lekcjach wychowania fizycznego, które poprawią sprawność fizyczną dzieci i młodzieży. Program wzbudza w środowisku sporo kontrowersji.

– Podjęliśmy się ambitnego zadania, przebadania, zbudowania systemu diagnozy umiejętności kompetencji ruchowych wszystkich polskich uczniów od IV klasy szkoły podstawowej wzwyż” – powiedział Nitras. Dodał, że badania rozpoczęły się 1 marca i będą przeprowadzane we wszystkich szkołach w Polsce w marcu i kwietniu. Wyjaśnił, że badana będzie siła, szybkość i zwrotność dzieci i młodzieży.

– Pomóżcie nam zbadać kondycję, umiejętności młodzieży i dzieci po to, żebyśmy mogli skutecznie, jako państwo, pomóc im być sprawnym ruchowo ludźmi – zaapelował minister Nitras do nauczycieli i rodziców.

– Jednym z zadań edukacji jest zadbanie o dobre zdrowie i o dobrą sprawność ruchową dzieci i młodzieży – powiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka. Zastrzegła, z testu sprawności nie będzie oceny i że test nie będzie wpływał na ocenę z WF.

Także ona zaapelowała do nauczycieli żeby podeszli do badania poważnie, „bo zdrowe dziecko uczestniczące w zajęciach sportowych, zdrowe ruchowo to dziecko znacznie lepiej uczące się, znacznie lepiej przyswajające wiedzę, pewne siebie”.

Jak zaznaczyła Nowacka jest to program odziedziczony po poprzednikach. „Nie jest to łatwe dziedzictwo” – oceniła. Według niej „z dobrego pomysłu sprawdzania kompetencji młodzieży próbowano zrobić coś na kształt łowców talentów”. Tymczasem – jak podkreśliła – najważniejsza jest podnoszenie kompetencji sportowych dzieci i młodzieży, a nie rywalizacja.

Jak zauważyła ministra edukacji, w tym roku badanie będzie przeprowadzone po raz pierwszy „ale już dzisiaj wiemy, że trzeba zmodyfikować zarówno ustawę (…) dotycząca bezpieczeństwa danych”. Dodała, że przeprowadzona będzie ewaluacja programu i kompetencji, która pokaże, czy nie trzeba badań przeprowadzać częściej oraz czy nie wprowadzić do niego dodatkowych prób sprawnościowych. „Traktujemy to jako bardzo poważny pilotaż na kolejne lata” – powiedziała Nowacka.

Konferencję można obejrzeć na Facebooku resortu sportu tutaj

Program Sportowe Talenty jest realizowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Zgodnie z jego założeniami celem jest zdiagnozowanie poziomu kondycji fizycznej dzieci w polskich szkołach oraz wyszukiwanie najbardziej utalentowanych sportowo uczniów.

Wśród nauczycieli i ekspertów oświatowych wzbudza sporo kontrowersji. Emocje wywołuje mechanizm monitorowania zmian kondycji fizycznej uczniów.

„Skuteczne poszukiwanie talentów sportowych jest możliwe jedynie dzięki pracy nauczycieli/ek, którzy mają czas. Talentów nie znajdzie się mierząc, ważąc i testując wszystkie dzieci. Stworzy się za to prawdopodobnie monstrualną bazę zawierającą dane wrażliwe, z którą nie wiemy, co się potem stanie. Osobna sprawa – testowanie sprawnościowe w szkole, powinno być usuwane z praktyki codziennej edukacji. Chyba, że chce się zniechęcać do sportu. To wszystko copy/paste z koncepcji min. Bortniczuka – komentowała niedawno na portalu X dr Iga Kazimierczyk, nauczycielka, pedagożka, prezeska fundacji Przestrzeń dla edukacji

(GN)

Fot: Ministerstwo Sportu i Turystyki

Ministerstwo Sportu ogłosiło dwa nowe programy: „Aktywna Szkoła” oraz budowy kompleksów sportowych Orlik

MEN: W szkołach ruszają testy sprawnościowe w ramach programu „Sportowe talenty”

„Sportowe talenty” w podstawie programowej