We wtorek doszło do kolejnego spotkania oświatowych związków zawodowych

2 listopada br. w siedzibie Forum Związków Zawodowych w Warszawie odbyło się spotkanie sygnatariuszy porozumienia zawartego 13.10.2021 r. pomiędzy WZZ „Forum-Oświata”, ZNP i KSOiW NSZZ „Solidarność”. W spotkaniu nie wzięła udziału delegacja oświatowej „Solidarności”.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego – prezes Sławomir Broniarz, wiceprezes ZG ZNP Grzegorz Gruchlik oraz członkowie Zarządu Głównego ZNP Urszula Woźniak i Adam Młynarski.

Ze strony Forum Związków Zawodowych uczestniczyli: Sławomir Wittkowicz, członek Prezydium FZZ i przewodniczący WZZ „Forum-Oświata”, Barbara Belicka, członek Zarządu Głównego FZZ i wiceprzewodnicząca WZZ „Forum-Oświata”, Ewa Tatarczak, członek Zarządu Głównego FZZ i przewodnicząca ZZ „Rada Poradnictwa” oraz Bogumiła Augustynik, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Oświaty NSZZ „Solidarność ‘80” Konfederacja.

„Podczas spotkania omówiono plan najbliższych działań i przygotowań do spotkania z Premierem Rządu RP Mateuszem Morawieckim oraz Ministrem Edukacji i Nauki Przemysławem Czarnkiem” – czytamy m.in. w komunikacie.

– Do naszych priorytetów zawartych we wspólnym stanowisku z 13 października doszedł jeszcze jeden temat, a mianowicie dyskutowaliśmy o wzroście nauczycielskich wynagrodzeń od 1 stycznia 2022 r. – poinformował Głos Nauczycielski prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Co oznacza jednak nieobecność na spotkaniu przedstawicieli jednego z trzech związków będących sygnatariuszami stanowiska z 13 października?

Monika Ćwiklińska, rzecznik prasowy Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność”, powiedziała Głosowi, że na razie Rada Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „S” nie podjęła decyzji ws. uczestnictwa delegacji związku w kolejnych rozmowach z przedstawicielami innych central. „Natomiast wspólne stanowisko oświatowych central z 13 października br. jest oczywiście aktualne” – podkreśliła.

Przypomnijmy, że przedstawiciele ZNP, Forum Związków Zawodowych i oświatowej „Solidarności” we wspólnym stanowisku z 13 października zdecydowanie odrzucili propozycje MEiN dotyczące zmian w pragmatyce nauczycielskiej.

Związki domagają się powiązania wysokości minimalnych stawek wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej oraz przywrócenia nauczycielskich uprawnień do emerytur na zasadach określonych w art. 88 Karty Nauczyciela. Jednocześnie strony zadeklarowały „wspólne działania na rzecz odrzucenia propozycji resortu edukacji z 21 września 2021 i realizacji wyżej wymienionych postulatów”.

Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu Głosu Nauczycielskiego.

(JK, GN)

Spotkanie w MEiN bez przełomu. O podwyżkach dla nauczycieli oświatowe związki porozmawiają z premierem Morawieckim

Oświatowe związki we wspólnym stanowisku odrzuciły propozycje MEiN dotyczące zmian w pragmatyce zawodowej

Żory: Jest porozumienie ZNP z „Solidarnością”. „Idziemy wspólnym frontem przeciwko propozycjom Czarnka”