We wtorek mija termin zgłaszania kandydatów na RPO. Trzy nazwiska w grze

29 grudnia mija termin zgłaszania kandydatów na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. PiS zgłosił kandydaturę obecnego wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, Lewica ponownie zgłasza kandydaturę mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, a PSL i Konfederacja mają zgłosić kandydaturę prof. Roberta Gwiazdowskiego.

Posłowie już dwukrotnie próbowali wybrać następcę Adama Bodnara na nowego RPO. Za każdym razem jedyną zgłoszoną (przez kluby KO i Lewicy) kandydatką była mec. Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, która cieszy się poparciem ponad tysiąca organizacji pozarządowych. Jej kandydatury w głosowaniu dwukrotnie nie poparło jednak PiS.

Od wtorku oficjalnym kandydatem PiS na RPO będzie poseł tego klubu, obecny wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

Piotr Wawrzyk będzie kandydatem PiS na rzecznika praw obywatelskich

Ale opozycja nie daje za wygraną. Lewica ponownie zgłosiła kandydaturę mec. Rudzińskiej-Bluszcz, którą wspiera także Koalicja Obywatelska, a wspólnym kandydatem PSL i Konfederacji na RPO będzie prawnik i ekspert w dziedzinie prawa podatkowego prof. Robert Gwiazdowski.

5-letnia kadencja Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara upłynęła na początku września, ale – zgodnie z ustawą o RPO – nadal pełni on tę funkcję do czasu powołania swego następcy.

(JK, GN)

RPO broni wykładowców i nauczycieli

Zuzanna Rudzińska-Bluszcz, kandydatka na RPO odpowiadała na pytania posłów. Czy zastąpi Adama Bodnara?