We wtorek pierwsze czytanie lex Czarnek w Sejmie. Co szykuje Wolna Szkoła?

14 grudnia o godzinie 8.00 w Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży odbędzie się pierwsze czytanie projektu zmian w prawie oświatowym znanego jako lex Czarnek. Projekt, który umacnia władzę kuratorów i odbiera rodzicom, uczniom i wspólnotom lokalnym wpływ na to, co się dzieje w szkołach, może być głosowany w Sejmie jeszcze w tym tygodniu.

„W obradach komisji, na zaproszenie posłów i posłanek, wezmą udział przedstawiciele nauczycieli, rodziców i uczniów oraz samorządów, czyli ci wszyscy, którzy od trzech miesięcy w ramach kampanii Wolna Szkoła ostrzegają przed dramatycznymi dla szkoły skutkami planowanego przez władze prawa. Podczas posiedzenia przekażą posłom apel do premiera, posłów i posłanek, pod którym podpisało się 25 tysięcy obywatelek i obywateli” – czytamy w komunikacie Wolnej Szkoły.

O godzinie 11.00 inicjatorzy kampanii wraz z samorządem miasta Warszawy organizują konferencję prasową pod pomnikiem Państwa Podziemnego, podczas której przedstawią swoje stanowisko w sprawie projektowanych zmian prawa oświatowego. Głos zabiorą: przedstawiciele i przedstawicielki samorządów, organizacji społecznych, nauczycielek i nauczycieli, rodziców i uczniów.

Przypomnijmy, że do kampanii Wolna Szkoła dołączyło ponad 100 organizacji społecznych, a także Stowarzyszenie TAK! Samorządy dla Polski, Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty, Związek Nauczycielstwa Polskiego i Niezależny Związek Zawodowy Oświata Polska.

Organizatorzy akcji Wolna Szkoła apelują do posłów i posłanek o odrzucenie projektu lex Czarnek, a do rządu o wycofanie się z powszechnie krytykowanych planów centralizacji i upartyjnienia szkoły.

(JK, GN)

Niszcząca siła rażenia “Lex Czarnek”. Wysłuchanie społeczne na temat niebezpiecznych pomysłów MEiN

To już pewne. Pierwsze czytanie lex Czarnek w Sejmie we wtorek 14 grudnia

Oświata pod partyjną kontrolę! Rząd przyjął “lex Czarnek” – kontrowersyjny projekt trafi do Sejmu