We wtorek przypada międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci, a w środę Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

Każdego roku w Polsce około 30 dzieci traci życie w wyniku przemocy doświadczanej ze strony najbliższych, a ponad 79% dzieci i młodzieży przynajmniej raz w swoim życiu zetknęło się z przemocą lub zaniedbaniem. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajowa Koalicja na Rzecz Ochrony Dzieci wzywają do solidarności z osobami pokrzywdzonymi i apelują o podpisanie manifestu sprzeciwiającego się przemocy wobec dzieci w Polsce.

„Podpisując manifest, każda osoba może stać się częścią ruchu, który walczy o to, by dzieci w Polsce – bez wyjątku – miały prawo do szczęśliwego, bezpiecznego dzieciństwa” – czytamy na stronie FDDS

Manifest wzywa do stworzenia świata, w którym społeczeństwo:

>> reaguje, gdy dziecku lub nastolatkowi dzieje się krzywda,

>> promuje pozytywne wzorce wychowawcze, które opierają się na szacunku i miłości,

>> edukuje na temat praw dzieci i metod ich ochrony,

>> słyszy i szanuje głos dzieci i daje im przestrzeń do wyrażania swoich potrzeb i obaw,

>> wspiera inicjatywy i akcje społeczne, które promują bezpieczeństwo i dobrostan dzieci.

– Podpisanie manifestu to nie tylko symboliczny gest — to wyraz społecznej odpowiedzialności za przyszłość dzieci w Polsce. Naszym celem jest, aby każdy dorosły czuł się odpowiedzialny za bezpieczeństwo i rozwój najmłodszych. Każde dziecko zasługuje na bezpieczne dzieciństwo, wolne od przemocy – podkreśla Renata Szredzińska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Manifest można podpisać pod tym linkiem: fdds.pl/manifest.html

W środę 20 listopada, na pamiątkę uchwalenia 35 lat temu Konwencji o prawach dziecka obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.

W 2024 r. mija 35 lat od przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych Konwencji o prawach dziecka. To fundamentalny dokument, który ustanowił powszechne standardy ochrony najmłodszych, wyznaczył kierunki realizacji i zasady poszanowania ich praw oraz jest fundamentem działania Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF.

– Monitorowanie wdrażania Konwencji o prawach dziecka to jedno z najważniejszych działań UNICEF w Polsce i na świecie. Mimo że od jej uchwalenia minęło już 35 lat, widzimy, że w wielu obszarach taka weryfikacja realizacji jej zapisów jest absolutnie niezbędna – opisuje Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska. – Poszanowanie praw dziecka, zgodnie z kierunkami wyznaczonymi w tym dokumencie jest kluczowe, aby i dzisiaj, i w przyszłości najmłodsi wszędzie na świecie mogli w bezpiecznych warunkach rozwijać pełnię swojego potencjału – dodaje.

UNICEF Polska, działając w imieniu Koalicji Organizacji Pozarządowych, we współpracy z Biurem Rzecznika Praw Dziecka organizuje debatę poświęconą postępom we wdrażaniu tego dokumentu w Polsce.

(GN)

O prawach dziecka (nie tylko) w Dniu Dziecka. Renata Szredzińska: Klimat się zmienił, mam nadzieję, że praktyka też

Dr Konrad Ciesiołkiewicz: Prawo do prywatności dziecka jest powszechnie łamane. Musimy zmienić zachowania dorosłych w tej kwestii, ale zmianę trzeba zacząć od instytucji

Pierwsza taka inicjatywa! Młodzi doradzą RPD i będą opiniować. Jan Gawroński dla Głosu: Młode osoby muszą być wysłuchane