We wtorek przypada światowy Dzień Astmy 2024. Obchodzony jest pod hasłem „Edukacja o astmie wzmacnia”

Światowy Dzień Astmy obchodzony jest od 1998 r. w każdy pierwszy wtorek maja. Ustanowiony został przez Globalną Inicjatywę na Rzecz Astmy – GINA (Global Initiative for Asthma), która skupia specjalistów zajmujących się zagadnieniami związanymi z astmą – od etiologii, poprzez diagnostykę i leczenie.  Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem  „Edukacja w astmie wzmacnia”. Eksperci podkreślają, że zapewnienie osobom chorym na astmę odpowiedniej edukacji, może przyczynić się do radzenia sobie z chorobą i rozpoznawania, kiedy należy zwrócić się o pomoc lekarską.

Astma jest jedną z najczęstszych niezakaźnych i przewlekłych chorób układu oddechowego o wieloczynnikowej etiologii. Według Światowej Organizacji Zdrowia astma na świecie dotyka ok. 360 mln ludzi. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2022 roku w Polsce żyło 1,97 mln osób z astmą.

Szacuje się, że w Polsce choroby alergiczne mogą dotyczyć 40 proc. populacji (ok. 15 mln mieszkańców), przy czym najczęstszą ich manifestacją jest nieżyt górnych dróg oddechowych, dotykający 25 proc. populacji (9 mln), na drugim miejscu znajduje się astma – 12 proc. populacji (4 mln), a za nią – atopowe zapalenie skóry dotykające 7-9 proc. populacji (2,5 – 3 mln).

 

W uproszczeniu astmę możemy podzielić na dwa główne rodzaje:

>> alergiczną – występuje zazwyczaj u dzieci i osób młodych, powstaje przez alergeny wziewne,

>> niealergiczną – pojawia się najczęściej u osób dorosłych w przebiegu nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na zapalenie wywołane bakterią lub wirusem.

Rozwój astmy zależy od predyspozycji genetycznych oraz od czynników środowiskowych, podłożem patomechanizmów jest zaś przewlekłe zapalenie dróg oddechowych. Typowe objawy to świszczący oddech, trudności w oddychaniu lub uczucie ściskania w klatce piersiowej i kaszel.

Astmy nie można wyleczyć, ale odpowiednia edukacja pacjentów wpływa korzystnie na jej kontrolę.

Więcej informacji o ASTMIE można przeczytać tutaj

(GN)

Fot: ONZ/X

Kolejny nowy przedmiot w szkołach. Od 1 września 2025 edukacja zdrowotna zastąpi WDŻ

Minister Nowacka: Zakładamy, że edukacja o zdrowiu wejdzie do szkół w 2026 r. Nie będzie to osobny przedmiot

Minister Nowacka w Sejmie: „Edukacja prozdrowotna to jedna z najważniejszych kwestii, których musi uczyć szkoła”