We wtorek przypada Światowy Dzień Uchodźcy. UNICEF: Około 90 proc. uchodźców w Polsce to kobiety i dzieci

20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. To międzynarodowy dzień ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2000 roku dla upamiętnienia siły i odwagi ludzi, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju w celu uniknięcia konfliktów lub prześladowań.

W 2023 roku Światowy Dzień Uchodźcy koncentruje się na sile integracji i rozwiązaniach włączających uchodźców do społeczności, w których znaleźli bezpieczeństwo po ucieczce przed konfliktami i prześladowaniami. To najskuteczniejszy sposób wspierania ich w ponownym rozpoczęciu życia i umożliwienia im wniesienia wkładu w kraje, które ich przyjmują.

Jak podaje UNICEF w 2022 roku ponad 43 miliony dzieci żyło w warunkach przymusowego przesiedlenia. Wiele z nich nie pamięta domu. W ciągu ostatniej dekady liczba dzieci zmuszonych do migracji podwoiła się.

Wojna w Ukrainie zmusiła ponad 2 miliony ukraińskich dzieci do ucieczki z kraju. Ponad milion dzieci zostało przesiedlonych wewnątrz Ukrainy. Od eskalacji konfliktu 24 lutego 2022 r. odnotowano ponad 12 milionów przekroczeń granicy z Ukrainy do Polski. Spośród 4 milionów uchodźców, którzy zarejestrowali się w celu uzyskania tymczasowej ochrony w całej Europie, ponad 1,6 miliona przebywa w Polsce– ale rzeczywista liczba uchodźców może być jeszcze wyższa.

Szczególnego wsparcia potrzebują przybywający do Polski po raz pierwszy. Wiele nowo przybyłych dzieci i rodzin, w tym rodzin przesiedlonych w wyniku niedawnej eksplozji tamy w Nowej Kachowce, to często osoby, które nie miały dotychczas środków na opuszczenie swojego domu lub uciekają z obszarów, na których toczą się aktywne działania wojenne. Oznacza to, że są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo.

Według danych Polskiej Akcji Humanitarnej obecnie ponad 80 milionów ludzi na świecie jest uchodźcami.  Z powodu wojen, głodu, nędzy, przemocy i zmian klimatu w zeszłym roku co sekundę ktoś na świecie musiał opuścić swoje miejsce zamieszkania. Liczba uchodźców rośnie w alarmującym tempie – w ciągu ostatniej dekady zanotowano jej dwukrotny wzrost.

„Życie na uchodźstwie to skrajnie trudna sytuacja dla każdej osoby. 8 na 10 uchodźców przebywa w krajach, w których powszechne są głód i niedożywienie. Są oni narażeni na utratę zdrowia, często stają się ofiarami handlu ludźmi, gwałtów czy wykorzystywania. Prawie połowa z nich to dzieci, pozbawione szansy na bezpieczne dzieciństwo i edukację – na studia uczęszcza tylko 3 proc. uchodźców” – podaje Polska Akcja Humanitarna

(GN)

Badanie: Kim są uchodźcy z Ukrainy, którzy trafili do Polski?

Dr. hab. Maciej Pilecki: Szkoła pomaga w adaptacji uczniów z Ukrainy. Co jeszcze możemy zrobić?