Węgry wprowadzają od czwartku godzinę policyjną. Orban będzie rządził dekretami, ale szkoły pozostają otwarte

Rząd Węgier zdecydował o ponownym wprowadzeniu nadzwyczajnego porządku prawnego z powodu epidemii koronawirusa. Od czwartku między północą a 5 rano obowiązuje godzina policyjna. Szkoły pozostaną jednak otwarte.

Premier Viktor Orban poinformował, że dzięki opracowaniu przez jego rząd „specjalnego porządku prawnego”, będzie miał możliwość rządzenia za pomocą dekretów. Ma zwrócić się do parlamentu o zgodę na taką formę rządzenia przez 90 dni.

Prawo do rządzenia dekretami nie jest nowością na Węgrzech. Podczas pierwszej fali pandemii rząd Orbana uzyskał od parlamentu akceptację tego rozwiązania i taki stan utrzymywał się do czerwca.

Poza szkołami na Węgrzech otwarte pozostaną sklepy i restauracje. Na Węgrzech nadal rozgrywane będą też m.in. mecze piłkarskie. Rząd Węgier nie chce zamrażać gospodarki ze względu na wpływ pandemii na sytuację gospodarczą kraju.

W czwartek na stronie poświęconej epidemii koronawirusa rząd Węgier poinformował o 3928 nowych zakażeniach stwierdzonych w ciągu ostatniej doby, zmarły 84 osoby chore na Covid-19.

(JK, GN)

Fot: Victor Orban/Facebook

Kolejne kraje wprowadzają lockdown. Włochy zamykają szkoły średnie, Belgia przedłuża ferie

Europa wprowadza lockdown, ale szkoły mają pracować w trybie stacjonarnym

Francja i Niemcy wprowadzają nowe restrykcje w związku z pandemią koronawirusa. Szkoły będą jednak otwarte