Władze Krakowa nie czekają na MEN. Wysłały już do szkół wytyczne jak przygotować się do nowego roku z koronawirusem

„W żłobkach, przedszkolach i szkołach zostały wypracowane specjalne procedury sanitarne na wypadek wystąpienia podejrzenia albo zakażenia koronawirusem. Obowiązują tzw. >>szybkie ścieżki kontaktu<< pomiędzy rodzicami dzieci, dyrektorami placówek, urzędem i krakowskim sanepidem, co pozwala na podjęcie skoordynowanych i szybkich decyzji. Placówki mają także zabezpieczone środki ochrony osobistej i czystości – czytamy na stronie serwisu Urzędu Miasta Kraków. Tak m.in. miasto przygotowuje się na drugą falę koronawirusa.

Anna Korfel-Jasińska, wiceprezydent Miasta Krakowa ds. Edukacji, Sportu i Turystyki, skierowała specjalne pismo do dyrektorów dotyczące przygotowania samorządowych szkół i placówek do roku szkolnego 2020/2021 w czasie trwania epidemii COVID-19

Rekomenduje w nim zakupy płynów dezynfekujących, rękawiczek jednorazowych i przyłbic dla pracowników. Nie polecają kupna maseczek jednorazowych ze względu na ich szybkie zużycie. Przy dozownikach do dezynfekcji (szkoły dostały takie od wojewody wraz z płynem, którego większość nie używała, bo powodował mocny ból głowy) ma być umieszczona instrukcja, jak z nich korzystać, a w łazienkach mają wisieć plakaty, jak należy myć ręce.

W każdej szkole obowiązkowo musi powstać tzw. izolatorium, czyli pomieszczenie, w którym osoba podejrzana o zakażenie będzie mogła przebywać aż do czasu opuszczenia budynku.

Dyrektorzy dostali polecenie, by przeanalizować statuty i regulaminy placówek i wprowadzić w nich zmiany umożliwiające wprowadzenie w szkole szczególnych zasad bezpieczeństwa. Chodzi o możliwość badania temperatury uczniom i pracownikom, ograniczenie przebywania na terenie szkoły osób trzecich (rodziców, opiekunów prawnych, dzieci z innych szkół).

Dyrektorzy muszą też przygotować całą procedurę postępowania w szkole w wypadku wystąpienia zakażenia. W sierpniu magistrat planuje dla nich specjalne szkolenie w tym zakresie.

Pełna treść pisma znajduje się tutaj.

(JK, GN)

Fot: Pixabay

Z powodu koronawirusa odwołano zakończenie roku w szkole w Krakowie. Kilkadziesiąt osób na kwarantannie

Szef GIS: Sytuacja jest dynamiczna. Nauczyciele mogą się czuć zaniepokojeni

Wiceminister zdrowia: Decyzja o powrocie do szkół pod koniec sierpnia

Jarosław Pytlak: Jedyną osobą, która powinna decydować o zamknięciu szkoły jest inspektor sanitarny