Wolna Szkoła publikuje wstępne wyniki konsultacji społecznych ws. lex Czarnek 2.0 i wzywa do udziału w pikiecie

„Sejm ponownie przegłosował Lex Czarnek. Ta ustawa podporządkowuje szkoły rządowym kuratorom, cofając polski system edukacji do epoki centralnego sterowania według partyjnych przykazań. System oświaty jest dobrem wspólnym i nie pozwolimy nikomu go zawłaszczać oraz wykorzystywać jako narzędzia indoktrynacji. W tym momencie naszą ostatnią szansą na zatrzymanie tego skandalicznego prawa jest Prezydent Andrzej Duda” – podkreśla Wolna Szkoła i wzywa do udziału w pikiecie pod Pałacem Prezydenckim, która odbędzie się w poniedziałek 5 grudnia o godzinie 17:00.

„Prezydent już raz zawetował podejrzanie podobną ustawę autorstwa ministra Czarnka. Dlatego widzimy nadzieję, że pozostanie wierny swoim poglądom i nie ugnie się naciskom ministra, który drugi raz wysyła tę samą ustawę, a na dodatek udaje, że to nie jego pomysł. Panie Prezydencie, minister Czarnek już ogłasza Pański podpis pod ustawą. Czy to on podejmuje decyzje w Pałacu Prezydenckim? – pyta retorycznie Wolna Szkoła. I przypomina, że wszystkie argumenty, które zdecydowały o odrzuceniu LexCzarnek w marcu pozostają w mocy.

„W poniedziałek dołączymy do Pana Prezydenta Andrzeja Dudy pod Pałacem Prezydenckim, aby wesprzeć go w pozostaniu przy swojej słusznej decyzji sprzed kilku miesięcy. Jeżeli też zależy Ci na szkole wolnej od partyjnych inspektorów i zdolnej do samodzielnego kształtowania swojej oferty edukacyjnej, to dołącz do nas! – apeluje organizacja.

Wolna Szkoła przedstawiła też wyniki organizowanych przez siebie konsultacji społecznych ws. lex Czarnek 2.0.

Jak podano „blisko 40 tysięcy rodziców ponad 22 tysięcy dzieci uczących się w 35 szkołach w różnych częściach Polski zdecydowało w szkolnych konsultacjach (posługując się mechanizmem proponowanym i w tej ustawie i w prezydenckim projekcie >>Rodzice decydują<<, że jednoznacznie sprzeciwia się przedstawionej Panu do podpisu nowelizacji prawa oświatowego”.

„Panie Prezydencie! Czy zdecyduje się Pan być jak kurator oświaty i podważy rolę rodziców ukazując, ile w praktyce nowego prawa będzie warta decyzja rodziców, czy pozostanie Pan wierny sobie, rodzicom i zawetuje nowelę?” – pyta retorycznie Wolna Szkoła.

Interaktywna mapa konsultacji Wolnej Szkoły znajduje się tutaj. Pełny raport z konsultacji można znaleźć tutaj

 

(JK, GN)

Wolna Szkoła: Pozostał ostatni dzień społecznych konsultacji lex Czarnek 2.0. Można jeszcze wziąć w nich udział

Apel ZNP do Prezydenta o weto. “Ustawa lex Czarnek 2.0 jest szkodliwa i doprowadzi do zmiany polskiego systemu oświaty”

Mirosław Kozik apeluje do prezydenta o weto do lex Czarnek 2.0. „Opowiedz się po dobrej stronie edukacji” (wideo)