„Jako przedstawiciele organizacji społecznych sprzeciwiamy się wrogiemu przejęciu urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich przez rządzącą większość parlamentarną. Nie akceptujemy de facto rozstrzygania o naszych prawach i wolnościach przez politycznie zależny trybunał Julii Przyłębskiej, lekceważenia w jego pracach podstawowych zasad rzetelnego procesu, w tym kwestii niezależności i bezstronności sędziów” – czytamy m.in. w oświadczeniu podpisanym przez 158 organizacji społecznych (do wtorku 20-kwietnia)
„Przepisy Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej nie sprzeciwiają się kontynuowaniu misji Rzecznika Praw Obywatelskich do czasu wyboru jego następcy. Wartości ujęte w preambule Konstytucji i jej zasadach ustrojowych, takie jak ciągłość funkcjonowania władz publicznych, zaufanie obywateli do państwa, a także troska o to, by podstawowe prawa i wolności obywatela nie były łamane, wymagają wręcz, aby urząd ten do czasu wyboru następcy pełniony był w niezależny sposób przez osobę, która uprzednio uzyskała demokratyczny mandat” – podkreślono.
– Nauczycielom powinien należeć się szacunek i wdzięczność za zawód, który wykonują, zawód który ma olbrzymi wpływ na całe społeczeństwo – mówił do nauczycieli @Adbodnar #RPO podczas 42. Zjazdu Krajowego @ZNP_ZG. pic.twitter.com/ivWP3EeQn1
— ZNP (@ZNP_ZG) April 15, 2021
„Przyjęty przez trybunał Julii Przyłębskiej standard przeciwny powoduje, że wszyscy tracimy obrońcę. Najbardziej zmiana ta dotknie osoby, dla których w ostatnich latach urząd RPO był główną ostoją i orędownikiem ich praw. Najmocniej odczują ją więc osoby z różnych względów narażone na wykluczenie: osoby z mniejszych miejscowości, starsze, z niepełnosprawnościami, w kryzysie bezdomności, należące do mniejszości, w tym szczególnie mniejszości seksualnych, osoby przebywające w ośrodkach odosobnienia. Tylko w 2020 roku o ochronę w sprawach indywidualnych do Biura Rzecznika zwrócono się ponad 72 tysiące razy. W świetle ostatnich wydarzeń Polska utraci także ważny ośrodek upominania się o prawa kobiet” – wskazują organizacje społeczne.
‼️Publikujemy oświadczenie organizacji społecznych w sprawie przejęcia urzędu RPO przez większość sejmową
Jako przedstawiciele organizacji społecznych sprzeciwiamy się wrogiemu przejęciu urzędu RPO przez rządzącą większość parlamentarną.Pełna treść: https://t.co/bTuzInqYty pic.twitter.com/S5tL5TWzWd
— Fundacja Batorego (@BatoryFundacja) April 16, 2021
Sygnatariusze oświadczenia przekonują też, że „jako społeczeństwo obywatelskie tracimy również istotny ośrodek debaty społecznej, miejsce poruszania zapomnianych lub lekceważonych problemów, wykuwania nowych pomysłów i rozwiązań. Jedną z ostatnich płaszczyzn, na których mogły spotkać się osoby o odmiennych poglądach, z szacunkiem szukające wspólnych rozwiązań dostrzeżonych przez siebie problemów”
„W tych trudnych chwilach solidaryzujemy się ze wszystkimi pracującymi w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich. Chcemy im wszystkim, a także odchodzącemu Rzecznikowi podziękować za trud pracy na rzecz przestrzegania praw człowieka w Polsce” – czytamy w oświadczeniu.
„Jednocześnie domagamy się, aby wybory nowego Rzecznika Praw Obywatelskich odbyły się w zgodzie z przepisami Konstytucji. Wszelkie próby mianowania osoby pełniącej obowiązki rzecznika z pominięciem Sejmu i Senatu uznamy za obejście przepisów ustawy zasadniczej. Zwracamy się do społeczności międzynarodowej o monitorowanie działań rządzącej większości parlamentarnej podejmowanych w tym względzie” – podkreślono.
Całe oświadczenie i aktualną listę sygnatariuszy można znaleźć tutaj.
Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS został wybrany przez Sejm na Rzecznika Praw Obywatelskich. Ma zastąpić na tym stanowisku Adama Bodnara. Wcześniej Trybunał Konstytucyjny uchylił przepisy, na podstawie których Adam Bodnar pełnił obowiązki Rzecznika Praw Obywatelskich. Wybór nowego RPO musi zatwierdzić jeszcze Senat.
(JK, GN)
Po decyzji TK Adam Bodnar prawdopodobnie zostanie zdjęty z urzędu RPO