Z powodu koronawirusa zamykają szkoły w Nowym Jorku i w Moskwie

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio zapowiedział zamknięcie szkół w dziewięciu najbardziej dotkniętych przez epidemię częściach dzielnic Brooklyn i Queens. Zarządzenie to ma obowiązywać od środy. Także w Moskwie szkoły wrócą do nauczania zdalnego – poinformował w poniedziałek wiceminister oświaty Rosji Wiktor Basiuk. Poza Moskwą na naukę zdalną przejdą też szkoły w obwodzie uljanowskim i na Sachalinie na rosyjskim Dalekim Wschodzie.

W Nowym Jorku zamkniętych ma zostać 100 szkół publicznych i 200 prywatnych na Broolynie i w Queens. Według dziennika „The New York Times” większość z tych ostatnich jest zlokalizowanych w skupiskach ortodoksyjnych Żydów.

Burmistrz de Blasio podkreślił w niedzielę, że zamknięcie niektórych szkół jest podyktowane działaniami prewencyjnymi. „Nie był to łatwy wybór i pozwolę sobie wyraźnie to powiedzieć: nie dostrzegamy na razie żadnych problemów w tych szkołach. Musimy jednak być proaktywni w kwestii bezpieczeństwa i zdrowia nowojorczyków” – powiedział de Blasio.

Nowy Jork otwiera szkoły i masowo testuje nauczycieli oraz uczniów

Jak dodał, wyszczególnione szkoły mogą teoretycznie przejść na zdalne nauczanie na dwa lub cztery tygodnie, w zależności od powodzenia wysiłków zmierzających do obniżenia wskaźnika testów z wynikiem pozytywnym w rejonach, gdzie są zlokalizowane.

Także szkoły w Moskwie wrócą do nauki zdalnej z powodu koronawirusa. Wiceminister oświaty Rosji Wiktor Basiuk poinformował, że decyzja ta ma objąć na razie trzy regiony. Same mają podejmować decyzję o dokładnym terminie przeniesienia szkół na pracę zdalną.

Moskwa: Dwutygodniowe ferie w szkołach z powodu koronawirusa

W Moskwie w ciągu ostatniej doby wykryto ponad 3,5 tys. przypadków koronawirusa. Dziennik „Wiedomosti” podał, ze władze miasta omawiają możliwe restrykcje, podobne do tych, jakie obowiązywały wiosną br. Mer Siergiej Sobianin już wcześniej zapowiedział wydłużenie o jeden tydzień jesiennych ferii szkolnych w Moskwie. Rozpoczęły się one w poniedziałek i trwać będą do 18 października.

(JK, PAP)

Hiszpania: Strajk nauczycieli w regionie Madrytu, chcą poprawy warunków sanitarnych

Włochy: Zakażenia wirusem potwierdzono w 900 szkołach, 130 placówek zamkniętych