Zagrożenie koronawirusem. Zamknięta szkoła w Kołobrzegu, odwołane rekolekcje

Do momentu wykluczenia koronawirusa u jednej z uczennic Szkoły Podstawowej nr 6 szkoła nie będzie czynna – poinformowała prezydent Kołobrzegu Anna Mieczkowska. 10-letnia dziewczynka w sobotę trafiła do szpitala wojewódzkiego w Szczecinie. Wiadomo, że przebywała wcześniej w Indonezji.

W związku z zagrożeniem koronawirusem w Kołobrzegu nieczynne są szkolna świetlica i przyszkolne przedszkole. W placówkach na co dzień pracuje i uczy się ok. 900 dzieci i nauczycieli. „W sobotę w godzinach popołudniowych otrzymaliśmy informację, że dziecko z kołobrzeskiej szkoły zostało przewiezione do szpitala wojewódzkiego w Szczecinie przy ul. Arkońskiej celem wykluczenia występowania koronawirusa” – podała Mieczkowska.

Wyniki badań na obecność koronawirusa u dziewczynki powinny być znane w środę.

W szkole przeprowadzono już dezynfekcję. Jednocześnie władze miasta uspokajają, że prawdopodobieństwo zakażenia w przypadku tego dziecka jest naprawdę bliskie zeru. Prezydent Kołobrzegu podkreśliła, że decyzja o zamknięciu SP nr 6 musiała zapaść, bo nie było możliwości wyizolowania jednej klasy.

Dyrektor szkoły Andrzej Haraj poinformował na Facebooku, że w porozumieniu z dyrektorem sanepidu i proboszczem zapadła decyzja iż przypadające w rozpoczynającym się tygodniu rekolekcje dla uczniów szkoły zostają odwołane i odbędą się w późniejszym terminie.

Szanowni PaństwoW porozumieniu z Dyrektorem SANEPID oraz Księdzem Proboszczem informuję, że przypadające w tym tygodniu…

Opublikowany przez Andrzeja Haraja Niedziela, 1 marca 2020

Szanowni PaństwoW związku z brakiem wyników badań dziecka na obecność koronawirusa oraz decyzją Sztabu Kryzysowego,…

Opublikowany przez Andrzeja Haraja Poniedziałek, 2 marca 2020

 

Wcześniej do podobnego przypadku doszło w Mazanowicach. Nauczycielka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mazańcowicach z podejrzeniem koronawirusa trafiła do szpitala w Bielsku-Białej (wróciła wcześniej z Włoch). Przed zgłoszeniem się do szpitala prowadziła lekcje.

Wójt gminy Jasienica, w której znajduje się szkoła, postanowił odwołać zajęcia w tej placówce. U kobiety wykluczono obecność koronawirusa, a lekcje wznowiono.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski informuje, że na ten moment nie ma żadnego przypadku koronawirusa w Polsce, ale jak podkreślił, pojawienie się groźnego wirusa z Chin to kwestia czasu.

W związku z zagrożeniem koronawirusem MEN wydało dla szkół, przedszkoli i żłobków specjalne rekomendacje.

MEN chce, by szkoły wzięły na siebie profilaktykę koronawirusa

Poza Chinami to wcale nie Włochy, ale Iran jest państwem, gdzie odnotowano największą liczbę ofiar w związku z koronawirusem. Nie dziwią więc środki ostrożności powzięte przez tamtejsze władze. Minister zdrowia Iranu ogłosił, że na trzy dni zamknięte zostaną wszystkie szkoły.

(JK, GN)

Fot: Internet

Czy w szkole są środki czystości? ZNP zwraca się do społecznych inspektorów pracy o sprawdzenie stanu przygotowania szkół