Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN kolejny raz zaprasza do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile. 19 kwietnia pracownicy muzeum, wolontariuszki i wolontariusze oraz szkoły, biblioteki i instytucje w całej Polsce przypomną o powstaniu w getcie warszawskim. Program towarzyszący akcji Żonkile – w 82. rocznicę wybuchu powstania – Muzeum chce poświęcić odwadze i jej różnym obliczom – tej codziennej o utrzymanie się przy życiu, jaki i tej podejmowanej w walce, nawet wobec braku perspektyw na ocalenie.
„19 kwietnia zachęcamy do przypięcia żonkili na znak, że #ŁączyNasPamięć o walczących i tysiącach cywilów ukrywających się w ruinach getta, a także udziału do w organizowanych przez nas wydarzeniach” – zachęca Muzeum Polin.
Program obchodów 82. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim można znaleźć tutaj
Akcję Żonkile wspierają Ambasadorki i Ambasadorzy: Robert Makłowicz, aktorka Barbara Wypych, zespół Kwiat Jabłoni z Kasią i Jackiem Sienkiewiczami, psycholog Ewa Woydyłło-Osiatyńska, a także wolontariusze.
W 82. rocznicę kwietniowego zrywu program towarzyszący akcji Żonkile Muzeum Polin poświęci odwadze i jej różnym obliczom – tej codziennej o utrzymanie się przy życiu, jaki i tej podejmowanej w walce, nawet wobec braku perspektyw na ocalenie.
„Odwaga to przede wszystkim wierność sobie, wierność własnym przekonaniom. Bywają takie czasy, kiedy wierność sobie wymaga najwyższych, wręcz niewiarygodnych poświęceń. Tak właśnie było tutaj, w Warszawie, 19 kwietnia 1943 roku, kiedy wybuchło powstanie w getcie warszawskim” – mówi Robert Makłowicz, ambasador tegorocznej edycji akcji Żonkile.
Powstanie i wojnę przeżyła zaledwie garstka Żydówek i Żydów. Wśród nich był ostatni przywódca powstania, Marek Edelman. To właśnie od jego gestu – składania żółtych kwiatów pod pomnikiem Bohaterów Getta – pochodzi symbol akcji.
Muzeum Polin kontynuuje tę tradycję, rozdając podczas każdych obchodów rocznicy powstania tysiące papierowych żonkili.
Każda szkoła, biblioteka oraz instytucja kultury mogła dołączyć do akcji Żonkile. Zapisy zakończyły się 15 kwietnia. Jak informuje Polin wszystkie zgłoszone szkoły i placówki otrzymają dostęp do bezpłatnych materiałów edukacyjnych – wystawy plakatowej, opowiadań i filmów. Każdemu z materiałów towarzyszy scenariusz lekcji i karta pracy.
Informacje historyczne na temat powstania w getcie warszawskim można znaleźć tutaj
(GN)
Akcja Żonkile w szkołach, bibliotekach i instytucjach kultury. Zgłoszenia do 15 kwietnia
„Łączy nas pamięć”. 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim