Znalazły się środki na telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. „Dziękujemy za uruchomienie wielkiej machiny dobra”

„Tyle dobra i wsparcia od Was przez 2 dni!!! i w sumie 2 miliony!- astronomiczne 2 miliony złotych!!! na pomoc dzieciom” – takie podziękowania można przeczytać na stronie facebookowej fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, której udało się znaleźć środki na działalność telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111.

Fundacja w sposób szczególny podziękowała dziennikarzowi Szymonowi Hołowni, który uruchomił publiczną zbiórkę pieniędzy na działalność telefonu oraz Dominice Kulczyk, „która zadeklarowała, że wesprze zbiórkę i telefon zaufania kwotą 1 miliona 650 tysięcy złotych”.

Wciąż nie możemy uwierzyć w to, co się wydarzyło w ten weekend❗️❗️❗️Dziękujemy Szymon Hołownia ❤️❤️❤️ za uruchomienie…

Opublikowany przez Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę Sobota, 28 września 2019

Dzięki Waszemu zaangażowaniu Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę będzie mógł świadczyć pomoc całodobowo – aby dzieci nie czuły się same i pozostawione sobie! Dziękujemy” – czytamy na stronie fundacji.

Przypomnijmy, że Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę” wystąpiła z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego o pilne działania w sprawie zapewnienia rządowego wsparcia dla Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111, który przez 11 lat pomógł setkom tysięcy polskich dzieci, a od 3 lat pozbawiony jest finansowania ze środków budżetu państwa. Pisaliśmy o tym tutaj.

Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę” apeluje do premiera. „Potrzebne pilne wsparcie dla telefonu zaufania”

Na stronie MEN ukazał się komunikat w tej sprawie.

„Całodobowa bezpłatna infolinia tzw. telefon zaufania dla dzieci i młodzieży ma zapewnione finansowanie z budżetu państwa do końca 2020 r. Każda młoda osoba, która chce porozmawiać o swoich problemach, może od 1 października br. w każdej chwili zadzwonić pod bezpłatny numer 0 800 080 222 i uzyskać pomoc od doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników. Infolinię będzie prowadziła Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Została ona wybrana w konkursie MEN, realizowanym w ramach Narodowego Programu Zdrowia” – czytamy.

„Do konkursu zgłosiły się dwie organizacje: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych. Fundacja ITAKA uzyskała wyższą liczbę punktów, w związku z czym zlecono jej realizację zadania publicznego i przyznano dotację na lata 2019-2020 w wysokości 885 tys. zł.” – tłumaczy MEN.

„MEN nie kwestionuje zarówno doświadczenia Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, jak i możliwości realizacji zadania na zlecenie MEN. Jednak Ustawa o zdrowiu publicznym, na podstawie której jest realizowany Narodowy Program Zdrowia, zobowiązuje dysponenta środków publicznych (MEN) do zastosowania procedury konkursowej, uwzględniającej jawne i jednolite zasady oceny. Procedura zakończyła się wyborem najlepszej oferty” – czytamy w komunikacie.

Jego pełną treść można znaleźć tutaj.

(JK, GN)

Fot: fdds