Znowu przecieki na maturze? Po doniesieniach CKE sprawą zajmie się policja

Doniesienia o możliwym przecieku dotyczącym egzaminu maturalnego wymagają szczegółowej weryfikacji ze strony odpowiednich służb – poinformowała rzeczniczka MEiN Anna Ostrowska. We wtorek, w pierwszym dniu matur, mogło dojść do wcześniejszego ujawnienia jednego z tematów maturalnych z języka polskiego. Podobne zarzuty pojawiły się w środę przed egzaminem z matematyki. Zawiadomienie na policję ma złożyć w tej sprawie Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Przypomnijmy, że jednym z zadań na maturze z języka polskiego było napisanie rozprawki dotyczącej „Lalki” Bolesława Prusa. Pierwsze przecieki dotyczące tematu pracy pojawiły się w mediach społecznościowych już kilkanaście minut po rozpoczęciu egzaminu, ale nagły i dynamiczny wzrost zainteresowania tematem pracy odnotowano we wtorek już po godz. 7 w województwie podlaskim.

Podejrzenia dotyczą też przecieków tematów z matematyki, którą maturzyści zdają w środę. W wyszukiwarce Google widoczny jest wzrost zainteresowania hasłem „osiemnastokąt”. Podobnie jak w przypadku „ośmiokąta foremnego” zapytania pojawiają się od wtorkowego wieczoru (ok. godziny 20). Największa liczba zapytań pochodzi z podlaskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego.

(JK, GN)

Pozytywizm na maturze. Tematy z “Lalki” i “Ziemi obiecanej”

Maturzyści na start!

Przecieki na maturze 2020. CKE wskazała możliwe źródło