ZNP: Domagamy się od Przemysława Czarnka poszanowania wszystkich ludzi i skupienia się na problemach oświaty

Zapowiedź nominacji Przemysława Czarnka na nowego ministra edukacji i nauki przyjmujemy z niepokojem – czytamy w stanowisku Prezydium ZG ZNP. Związek zaapelował do przyszłego ministra o „poszanowanie wszystkich ludzi” i „skupienie się na istotnych obszarach związanych z kształceniem na każdym poziomie”

Władze ZNP przyjęły nominację Czarnka z niepokojem ze względu na „jego dotychczasowe wypowiedzi”.

„Uważamy, że wypowiedzi podważające prawa człowieka i godzące w ludzką godność nie powinny mieć miejsca w przestrzeni publicznej, a już na pewno nie powinny być głoszone przez urzędnika i kandydata na ministra odpowiedzialnego za kształcenie uczniów i studentów” – czytamy w stanowisku Prezydium Zarządu Głównego ZNP.

Według Związku od Przemysława Czarnka, absolwenta i profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, uczelni noszącej imię Jana Pawła II, można oczekiwać „poszanowania wszystkich ludzi, a także działania zgodnego z nauką Patrona tej uczelni”.

„Nauczyciele na każdym stopniu edukacji i nauki – zrzeszeni w ZNP – oczekują od nowego ministra skupienia się na istotnych obszarach związanych z kształceniem na każdym poziomie” – podkreślił Związek.

Władze ZNP przypomniały, że „edukacja potrzebuje przemyślanych decyzji i działań wolnych od polityki i ideologii”, a „szkoły potrzebują spokoju, ponieważ od czterech lat oświata poddawana jest nieprzemyślanym reformom, dewastującym system (zlikwidowano gimnazja, zmieniono podstawę programową)”.

„W wyniku reformy Anny Zalewskiej pojawiły się nowe problemy: chaos, przeładowane programy nauczania, nauka na dwie zmiany, braki kadrowe, pauperyzacja zawodu nauczyciela, zmniejszające się relatywnie nakłady na oświatę i edukację” – przypomniał ZNP.

Sławomir Broniarz: Dla nas najistotniejsze jest to, co pan minister będzie miał do powiedzenia nauczycielom

Dlatego Związek oczekuje, że że nowy minister edukacji i nauki zajmie się rozwiązywaniem palących problemów, czyli:
* zwiększeniem nakładów na oświatę i naukę
* poprawą warunków kształcenia wpływającymi na jakość edukacji
* wsparciem uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
* podniesieniem płac nauczycieli jako elementu budowania prestiżu zawodowego
* zapewnieniem bezpieczeństwa w szkołach, przedszkolach, placówkach oświatowych oraz na uczelniach w związku z pandemią
* prowadzeniem otwartego dialogu społecznego ze wszystkim uczestnikami życia szkolnego i uniwersyteckiego.

Nauczycielu, jak oceniasz nominację posła PiS Przemysława Czarnka na nowego ministra edukacji oraz szkolnictwa wyższego i nauki?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Kim jest Przemysław Czarnek, kandydat na nowego ministra edukacji i nauki? O pośle PiS słynącym z kontrowersyjnych wypowiedzi pisaliśmy tutaj:

Już oficjalnie – Przemysław Czarnek będzie nowym ministrem edukacji narodowej

Przemysław Czarnek miał otrzymać nominację na ministra w poniedziałek 5 października. Okazało się jednak, że kandydat jest zarażony koronawirusem, o czym sam poinformował na Twitterze. Cała ceremonia zaprzysiężenia nowych członków rządu po jego rekonstrukcji została więc przesunięta o jeden dzień, a zmiana na stanowisku ministra edukacji nastąpi dopiero za jakiś czas.

Nominacji dziś nie będzie! Kandydat na ministra edukacji i nauki z koronawirusem! “Nie lekceważcie objawów” (aktualizacja)

(PS, GN)