ZNP na senackiej komisji finansów. K. Baszczyński zgłosił poprawki ws. podwyżek dla nauczycieli. O ich losie zdecyduje cały Senat

Zdaję sobie sprawę, że sytuacja budżetowa jest trudna. Ale zaczyna brakować nauczycieli. Nie ma kim pracować, szczególnie w szkołach branżowych i zawodowych. Dlatego proszę w imieniu środowiska nauczycielskiego o przejęcie i – jeśli będzie taka wola – przyjęcie naszych poprawek przez Senat – mówił na posiedzeniu senackiej komisji finansów publicznych i budżetu wiceprezes ZG ZNP Krzysztof Baszczyński i złożył propozycje Związku do ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021, czyli tzw. ustawy okołobudżetowej.

Poprawki dotyczą zwiększenia środków finansowych na fundusz świadczeń socjalnych, fundusz nagród i doskonalenia nauczycieli, które Sejm wcześniej zmniejszył, a także wzrostu wynagrodzeń nauczycieli w przyszłym roku.

Zgłoszone propozycje odebrał od wiceprezesa ZG ZNP senator PO Paweł Arndt. O ich dalszym losie Senat ma zdecydować na posiedzeniu plenarnym. Najbliższe posiedzenie zaplanowano na 16 grudnia.

Jak wyglądało zgłoszenie poprawek i jak zareagował na nie wiceminister Kopeć można obejrzeć poniżej (od 1:30)

W opinii ZNP w budżecie państwa na 2021 r. rząd nie zabezpieczył żadnych pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli, stąd propozycje poprawek. Kluczowa dla nauczycielskich wynagrodzeń jest zapisana w projekcie budżetu kwota bazowa dla nauczycieli. To na jej podstawie oblicza się wynagrodzenie przysługujące nauczycielom na poszczególnych stopniach awansu zawodowego. Zgodnie z rządowym projektem, kwota bazowa ma wynieść w 2021 r. 3537,80 zł, czyli ma pozostać na tym samym poziomie, co obecnie.

Projekt ustawy okołobudżetowej znajduje się tutaj

(JK, GN)

Fot: Senat/screen

ZNP zgłosi dziś w Senacie poprawki do budżetu na 2021 r. zakładające wzrost nakładów na oświatę i na wynagrodzenia nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową i zmiany w dyscyplinarkach