ZNP punktuje ministra Dariusza Piontkowskiego. 5 zaniedbań MEN

„Panie Ministrze oczekujemy poważnego traktowania nauczycieli, uczniów i rodziców oraz zarządzania adekwatnego do trudnej sytuacji związanej ze zdalnym kształceniem w czasie epidemii” – czytamy w  apelu ZNP do szefa MEN Dariusza Piontkowskiego. Związek przedstawia 5 zaniechań MEN. Wśród nich znalazł się zarzut o braku profesjonalizmu w pracy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej oraz w przygotowaniu oferty edukacyjnej TVP we współpracy z MEN.

Wśród zaniechań MEN na pierwszym miejscu Związek wylicza brak sprzętu i warunków do prowadzenia obowiązkowego kształcenia.

„Wprowadzając obowiązkową realizację podstawy programowej rząd przerzucił na nauczycieli i rodziców nowe obowiązki i zadania, nie wyposażając ich w odpowiedni sprzęt, dostęp do bezpłatnego internetu, komunikatorów i platform edukacyjnych. Cały ciężar kształcenia spoczął na barkach rodziców i nauczycieli, którzy nie otrzymali żadnego wsparcia” – przypomina ZNP.

Nawiązując do braku profesjonalizmu Związek przypomina, że instytucje rządowe nie sprostały nowym zadaniom: pierwszego dnia próbnych egzaminów zawiesiły się serwery CKE z arkuszami egzaminacyjnymi, a próbna matura 2020 okazała się kopią zadań z 2015 roku.

„Natomiast oferta edukacyjna MEN przygotowana we współpracy z TVP nie spełnia standardów merytorycznych, nie wykorzystuje też możliwości, jakie dają nowe technologie, a emitowane tam materiały stają się tylko pretekstem do nieuzasadnionej krytyki całej naszej grupy zawodowej” – zauważa Związek.

ZNP wskazuje też, że MEN nadal nie podjęło decyzji o odwołaniu egzaminów. „Brak decyzji o odwołaniu egzaminu ósmoklasisty, do którego pozostało już tylko 19 dni wywołuje stres i niepotrzebne napięcie wśród uczniów i ich rodzin. Dla wszystkich rozsądnych ludzi wiadomym jest, że przeprowadzenie tego egzaminu w dotychczaso0wej formule, czyli w szkołach, byłoby narażeniem zdrowia i życia 350 tysięcy ósmoklasistów, nauczycieli, pracowników oświaty i ich rodzin” – czytamy.

„Analogiczna sytuacja dotyczy tegorocznych matur i około 250 tysięcy maturzystów. Dlatego oczekujemy jasnego komunikatu o odwołaniu egzaminów zewnętrznych w zaplanowanych terminach i podjęcia decyzji o ich przełożeniu bądź wprowadzeniu innej formy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych i na studia” – dodaje Związek.

ZNP punktuje też brak decyzji MEN o odchudzeniu podstawy programowej i brak wsparcia dla nauczycieli, uczniów i ich rodzin.

„Nową przeładowaną podstawę programową wprowadzoną w ramach reformy Anny Zalewskiej trudno było zrealizować w szkolnych warunkach, o czym środowisko nauczycieli alarmuje od kilku lat. Teraz wydaje się to niemożliwe w warunkach domowych” – zaznacza ZNP.

I wskazuje, że szef MEN „nie dostrzega trudnych warunków, w jakich wszyscy się znaleźliśmy, narzuca jedynie nowe obowiązki, w tym także te biurokratyczne”.

Całe stanowisko ZNP znajduje się tutaj.

(JK, GN)

Dyrektor CKE: Na opracowanie arkusza próbnej matury mieliśmy kilka dni

ZNP: Rząd odpowiedział na nasz apel o zabezpieczenie sprzętowe kształcenia online

Co z dziećmi, które nie mają komputerów? ZNP interweniuje w sprawie zdalnego kształcenia