ZNP w Białymstoku pisze do premiera ws. dodatku inflacyjnego i załącza prawie 3,5 tys. podpisów

„Wyrażamy pełne poparcie dla postulatu Związku Nauczycielstwa Polskiego dotyczącego wypłacenia nauczycielom szkół i placówek oświatowo-wychowawczych dodatku inflacyjnego” – napisała m.in. do premiera Mateusza Morawieckiego Elżbieta Ewa Mikulska, prezes Oddziału ZNP w Białymstoku.

„Biorąc pod uwagę bardzo wysoką inflację uznajemy za wskazane, aby nauczyciele otrzymali dodatek inflacyjny, jak to miało miejsce w przypadku innych grup zawodowych i społecznych w 2022 r.” – podkreśla prezes ZNP w Białymstoku. W załączeniu pisma znajduje się 3411 podpisów.

– Postulat przyznania nauczycielom dodatku inflacyjnego cieszy się dużym poparciem. Odzew w środowisku oświatowym był bardzo entuzjastyczny.  Podpisy zebraliśmy w ciągu 4 dni roboczych. Pod pismem do premiera, które zawiozłam do Warszawy podpisało się wiele osób, które nie funkcjonują w strukturach ZNP – komentuje w rozmowie z Głosem Elżbieta Mikulska.

Przypomnijmy, że Związek Nauczycielstwa Polskiego oczekuje i domaga się wypłacenia do końca grudnia 2022 r. jednorazowego dodatku inflacyjnego.

„Wskazujemy jednocześnie źródło jego sfinansowania. Po pierwsze jest to niewykorzystana kwota rezerwy budżetowej na wzrost wynagrodzenia nauczycieli w roku 2022 w wysokości 1,3 mld zł, po drugie dodatkowe środki  przeznaczone na TVP w wysokości 700 mln zł. Dodatek inflacyjny nie jest systemowym rozwiązaniem – zminimalizuje jednak spadek płacy realnej nauczycielek i nauczycieli” – wskazano m.in. w liście ZNP do premiera Mateusza Morawieckiego z 7 grudnia.

Wcześniej delegacja ZNP złożyła na ręce szefa MEiN pismo z postulatem wypłaty nauczycielom dodatku inflacyjnego. Zdaniem Sławomira Broniarza, prezesa ZNP dodatek inflacyjny stanowiłby “swoistą rekompensatę za brak podwyżek w roku bieżącym”.

Według najnowszych danych GUS, inflacja w Polsce utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. W listopadzie ceny poszły w górę (rok do roku) o 17,4 proc. Co oznacza, że drożyzna zjada dwie pensje nauczycielskie w ciągu roku.

Sam Przemysław Czarnek przekonywał w mediach, że „dyskusja na temat postulatu ZNP dotyczącego przyznania nauczycielom dodatku inflacyjnego nie jest możliwa w tym roku z powodu konieczności oszczędzania w efekcie wojny w Ukrainie”. W przyszłym roku postulat ten ma zostać “rozpatrzony w miarę możliwości”.

(JK, GN)

ZNP w liście do premiera domaga się wypłacenia do końca grudnia 2022 r. jednorazowego dodatku inflacyjnego

Nauczyciele nie dostaną dodatku inflacyjnego, bo rząd oszczędza z powodu wojny na Ukrainie? Czarnek o postulacie ZNP

„To próba wywrócenia stolika RDS”. ZNP protestuje przeciwko zarządzeniu premiera o rozmowach tylko z jednym związkiem