ZNP w Częstochowie organizuje dla młodzieży z Ukrainy kursy języka polskiego. Związek pomaga uchodźcom także w inny sposób

Uczyć mogą się zarówno dzieci, jak i dorośli, a program obejmuje podstawy naszej mowy, takie jak alfabet, zwroty przydatne na co dzień w sklepie, urzędzie czy w pracy – mówi Edyta Książek, członkini Zarządu Głównego ZNP, nauczycielka z Częstochowy i inicjatorka kursów dla uchodźców. – W tym momencie zgłosiło się około 120 osób chętnych do nauki języka polskiego – informuje.

– Uczą się w mniejszych grupach dla dorosłych, młodszych dzieci i młodzieży szkolnej – opowiada Książek. – Skupieni jesteśmy na mówieniu, na podstawowej komunikacji. Po pierwszych zajęciach jestem zdumiona i zachwycona tym z jaką ochotą się uczą, jak bardzo chcą się uczyć i jak zdolni są kursanci – podkreśla. Poniżej relacja lokalnej telewizji Orion.

Jak informuje na swojej stronie ZNP członkinie i członkowie Związku od pierwszych godzin wojny i ataku na Ukrainę wspierają i pomagają uchodźcom – przede wszystkim uczniom i uczennicom, ich rodzinom oraz nauczycielom i pracownikom oświaty z Ukrainy.

Organizują pomoc, zbiórki niezbędnych rzeczy, noclegi, wspierają materialnie i duchowo potrzebujących np. w Zamościu nauczyciele w nocy opiekują się dziećmi, które razem z matkami i babciami zatrzymują się na nocleg w szkole (a rano prowadzą normalnie swoje lekcje).

Pomocy udzielają ogniwa ZNP w całym kraju m.in. w Warszawie, Krakowie, Lublinie, ale także w Gdańsku czy Katowicach. Grupa ukraińskich dzieci znalazła także schronienie w obiekcie ZNP w Jaszowcu.

–  Zarząd Oddziału ZNP w Krynicy – Zdroju w ciągu zaledwie dwóch dni zebrał wśród pracowników placówek oświatowych 3760,00 zł – mówi Iwona Ferek, prezes Zarządu Oddziału ZNP w Krynicy-Zdroju. – Dostarczyliśmy kartony wypełnione środkami przeciwbólowymi, przeciwzapalnymi, środkami opatrunkowymi, odkażającymi, maściami na rany i innymi rzeczami do pomieszczenia hali MOSiR. Środki te w tym samym dniu pojechały na Ukrainę. Dziękujemy wszystkim pracownikom oświaty, którzy pomagają i organizują pomoc dla walczącej Ukrainy.

Tymczasem do Nauczycielskiego Centrum Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego ZNP w Zakopanem dotarły kolejne dzieci z miasta Winnica. Łącznie jest tu już 170 osób. Trwa publiczna zbiórka środków dla nich. „Pieniądze można wpłacać na rachunek organizacji pożytku publicznego jaką jest Towarzystwo Gimnastyczne >>Sokół<< Gniazdo w Zakopanem. Na potrzeby zbiórki utworzone zostało subkonto w rachunku organizacji.  Przelewy można przesyłać na konto w Banku PKOSA na numer: 20 1240 5165 1111 0010 7536 3128 – informuje na Facebooku fotograf Bartłomiej Jurecki i zamieszcza zdjęcia z powitania gości.

(GN)

Fot: TV Orion/screen

ZNP przyjął ponad 50 uczniów i uczennic z Ukrainy w swoim ośrodku w Zakopanem. Arkadiusz Boroń: „Gościmy ich jak w domu”

ZNP w Nowym Targu wspiera zbiórkę dla dzieci z Ukrainy, które trafiły do ośrodka Związku w Zakopanem

Dyrektor liceum w Winnicy: “Dziś wysłałem 50 moich uczniów do Polski. Na Ukrainie każdy dyrektor to dzisiaj Janusz Korczak”