ZNP w Małopolsce apeluje do wojewody o szybką ścieżkę testowania w oświacie oraz wprowadzenie ferii jesiennych

Szybkiej ścieżki testowania pracowników oświaty w kierunku koronawirusa oraz rozważenia wprowadzenia ferii jesiennych np. od 2 listopada domagają się władze Okręgu Małopolskiego ZNP. Petycja w tej sprawie trafiła do wojewody małopolskiego Łukasza Kmity.

Zarząd Okręgu Małopolskiego ZNP podkreśla w petycji, że sytuacja w małopolskich szkołach i przedszkolach z dnia na dzień staje się coraz bardziej dramatyczna. Powołując się na dane z krakowskiego magistratu Związek wskazuje, że już prawie co dziesiąty nauczyciel w Krakowie jest na zwolnieniu lekarskim.

„Każdego dnia w Krakowie przybywa dziennie ok. 200 pracowników oświaty na zwolnieniach” – czytamy. “Posiadamy wiarygodne informacje, że w niektórych gminach województwa małopolskiego absencja chorobowa wśród pracowników oświaty wynosiła 30 procent” – podkreślono.

ZNP: W Krakowie 7 proc. placówek oświatowych zostało zamkniętych z powodu braku kadry, 9 proc. nauczycieli na zwolnieniach

Małopolski ZNP argumentuje, że nauczyciele “znajdują się na pierwszej linii ataku koronawirusa, a ponad 30 proc. pracowników to grupa ryzyka ze względu na wiek. Tymczasem, jak wskazuje ZNP, dostaje zgłoszenia o częstych problemach związanych “nawet z uzyskaniem szybkiej teleporady, nie wspominając już o szybkim przyjęciu w POZ w sytuacji złego samopoczucia i objawów sugerujących COVID” . “Wykonanie zleconych testów często jest wyznaczane za kilka dni, w ciągu których osoba ewentualnie zarażona może dalej zarażać…” – czytamy w piśmie ZNP.

Związek apeluje do wojewody o podjęcie działań umożliwiających szybkie i kompleksowe testowanie pracowników oświaty. Przynajmniej – w pierwszej kolejności – w placówkach, w których Covid-19 już pojawił się u uczniów lub pracowników. ZNP tłumaczy, że pozwoli to szybciej izolować zarażonych oraz znacznie ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa w lokalnych społecznościach.

Drugi postulat, z jakim wystąpił do wojewody małopolski ZNP, dotyczy rozważenia możliwości reorganizacji roku szkolnego – tak by w przypadku pogarszającej się sytuacji epidemicznej w Małopolsce wprowadzić dwutygodniowe ferie jesienne, np. od 2 listopada. To rozwiązanie też miałoby pomóc w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa oraz pozwoliłoby odciążyć system opieki zdrowotnej.

Pełną treść petycji Zarządu Okręgu Małopolskiego można znaleźć tutaj.

(JK, GN)

Fot: Okręg Małopolski ZNP/Facebook

W Krakowie zmarła młoda nauczycielka. To kolejna ofiara koronawirusa

Dyrektorka do premiera: W klasach 4-8 musiałam zawiesić zajęcia, bo nie mam nauczycieli (…) Przehulał Pan nasz wspólny, cenny czas