Prowadzenie przez szkoły dokumentacji w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej i edukacji włączającej – to temat najbliższego, zaplanowanego na środę 6 kwietnia br., posiedzenia grupy roboczej składającej się z przedstawicieli MEiN i związków zawodowych. Taki temat spotkania zaproponowało ministerstwo edukacji. Na kolejnym posiedzeniu – jeszcze w kwietniu – grupa robocza ma się zająć nauczycielskimi emeryturami.
Grupa robocza w ramach Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty spotka się 6 kwietnia 2023 r. o godz. 11.00, w gmachu Ministerstwa Edukacji i Nauki przy al. Szucha 25.
Tematem spotkania będą obowiązki nauczycieli wynikające z prowadzenia dokumentacji w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej i edukacji włączającej. Tak wynika z zaproszenia przekazanego przez MEiN.
Ministerstwo edukacji przesłało też związkom zawodowym materiał roboczy dotyczący zmian w ocenie pracy nauczycieli. Ten temat wywołuje spore emocje, ponieważ jest omawiany od listopada ub.r., a ministerstwo edukacji podczas jednego z poprzednich spotkań wycofało się z porozumienia w tej sprawie.
Wcześniej ministerstwo – na wniosek ZNP – zgodziło się zmienić obowiązujące od 1 września 2022 r. zasady oceny pracy nauczycieli. Chodzi o to, żeby weryfikacja spełniania przez nauczycieli kryteriów oceny polegała nie na punktowaniu każdego z kryteriów (na skali 0-5 pkt., a jednego kryterium – 0-30 pkt.), ale na zasadzie “zaliczył-nie zaliczył”.
Obecny system doprowadził do tworzenia – wbrew obowiązującemu prawy – w szkołach i placówkach oświatowych w całej Polsce regulaminów oceniania, a w nich – wskaźników.
Resort edukacji przygotował nawet projekt nowelizacji rozporządzenia o ocenie pracy nauczycieli zawierający wspomniane zmiany. Porozumienie wydawało się formalnością. Podczas spotkania 1 lutego br. okazało się jednak, że resort Przemysława Czarnka zmienił zdanie i wycofał się z zapowiedzianych zmian.
Podczas poprzedniego spotkania 22 marca br. nie udało się dojść do porozumienia, a resort edukacji zamierza podtrzymać punktację w procedurze oceny pracy nauczycieli. Związki otrzymały kolejny „materiał roboczy do dyskusji” z propozycją nowej punktacji (na skali 1-3) poszczególnych kryteriów oceny pracy nauczyciela.
ZNP po spotkaniu z MEiN: Dzisiejsza dyskusja nie poprawi warunków pracy nauczycieli
Środowe spotkanie ma być jednym z dwóch, jakie zaplanowano na kwiecień. Po świętach wielkanocnych grupa robocza ma się zebrać po raz kolejny. Tym razem w celu omówienia propozycji przywrócenia art. 88 Karty Nauczyciela dotyczącego wcześniejszych emerytur.
To efekt stanowiska ZG ZNP z 28 marca br., w którym Związek wezwał MEiN do jak najszybszego wypracowania rozwiązań emerytalnych dla nauczycieli. “Związek Nauczycielstwa Polskiego wzywa Ministra Edukacji i Nauki do natychmiastowego rozpoczęcia rozmów w sprawie przywrócenia nauczycielom prawa do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, na podstawie art. 88 ustawy – Karta Nauczyciela” – mogliśmy przeczytać w stanowisku Zarządu Głównego ZNP.
ZNP jednocześnie podkreślił konieczność przywrócenia wcześniejszych emerytur z art. 88 KN naliczanych na podstawie “starych” zasad, czy obowiązujących przed reformą emerytalną rządu Akcji Wyborczej Solidarność i UW. To istotne, ponieważ ministerstwo edukacji unika jednoznacznej deklaracji w sprawie zasad obliczania wcześniejszych emerytur. Tymczasem uzależnienie wysokości emerytury nauczycielskiej w oparciu o nowe zasady przechodzenia na świadczenie spowoduje, że świadczenia te będą niezwykle niskie.
Szef MEiN Przemysław Czarnek odpowiedział w na Twitterze, że zaprasza ZNP na przyśpieszone rozmowy ws. emerytur. Choć przy okazji nie mógł sobie darować zaczepki pod adresem Związku. „Związek Nauczycielstwa Polskiego na przestrzeni lat z determinacją prowadził walkę o utrzymanie uprawnień emerytalnych nauczycieli” – odpowiedział ZNP na te nieprawdziwe zarzuty.
Proszę uprzejmie. Umówiliśmy się na maj, ale jeśli tak, to… zapraszamy po świętach. Wszystko gotowe. Cieszymy się z takiego przyspieszenia ZNP – nauczyciele czekali od… 2009 roku. Gdzie byliście wcześniej?!https://t.co/v28ZLXOdPF
— Przemysław Czarnek (@CzarnekP) March 29, 2023
#ZNP na przestrzeni lat z determinacją walczył o utrzymanie uprawnień emerytalnych nauczycieli np. w 2009 r. wystąpiliśmy z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego ws. zachowania prawa do wcześniejszego przejścia na emeryturę na podstawie art. 88 Karty.https://t.co/rkhw10fRnZ
— ZNP (@ZNP_ZG) March 30, 2023
(PS, GN)