Jak przeciwdziałać przemocy i przekonaniom autorytarnym? Powstał raport z badań dotyczących radykalizacji w Polsce

„W ostatnich latach doświadczamy w Polsce dojmującego natężenia wrogich postaw, brutalizacji języka używanego w życiu publicznym i prywatnym, łatwości ferowania wyroków oraz narastania przekonań, że to właśnie >>mój<< punkt widzenia jest jedynie słuszny. Niestety, w ślad za tymi procesami pojawia się wzrost zachowań przemocowych w ich różnych odmianach” – napisał m.in. we wstępie do raportu „Twarze polskiej radykalizacji” dr Konrad Ciesiołkiewicz, przewodniczący Komitetu Dialogu Społecznego Krajowej Izby Gospodarczej.

„Myślę tu m.in. o przemocy symbolicznej w debacie publicznej; o brutalnych metodach stygmatyzowania i walki z >>przeciwnikami<< stosowanych przez wiele mediów, wśród których na plan pierwszy wybijają się media publiczne; o przemocy motywowanej politycznie; o dużej skali przemocy psychicznej, w tym tej dotyczącej najmłodszych” – podkreślił.

„Twarze polskiej radykalizacji” to publikacja, w której zaprezentowano pierwsze pogłębione badania społeczne problemu radykalizacji politycznej w Polsce, a także analizę wyników i propozycje rozwiązań, „które mogą wzmacniać w Polsce kulturę zaufania i pokoju, a także skutecznie przeciwdziałać tendencjom radykalnym i autorytarnym”.

Raport wydały wspólnie KDS KIG i Laboratorium Więzi na podstawie badań ośrodka „Ciekawość”.

Autorzy raportu na końcu prezentują swoją propozycję odpowiedzi na radykalizację. Jest nią model wzmacniania kultury zaufania oraz rekomendacje kierunkowych działań.

„Czy nadzieje na bardziej dialogowy kształt relacji społecznych oraz instytucji w Polsce są dzisiaj zasadne? Do jakiego stopnia w tej pracy liczyć można na Polki i Polaków? Czy – przywołując kategorie z przedstawionej w naszym raporcie typologii postaw – >>Wojującym << uczestnikom polskiego życia publicznego uda się skłócić nas jeszcze bardziej? A może większy wpływ uzyskają ci bardziej >> Dyplomatyczni<<? Jakie postawy wybiorą ?>>Niezdecydowani<<? Mam nadzieję, że niniejsza publikacja pozwoli znaleźć odpowiedzi na te pytania” – pisze Ciesiołkiewicz.

„Od nich naprawdę zależy nasza przyszłość. Tym bardziej że opracowanie to trafia w Państwa ręce w roku wyborczym, kiedy to pojawiające się napięcia mogą owocować narastaniem polaryzacji. My jednak uparcie twierdzimy, że istnieje szczepionka na radykalizację” – konkluduje.

Raport można pobrać na stronie internetowej „Więzi” tutaj.

(GN)

Dr Konrad Ciesiołkiewicz o projekcie PRECOBIAS: Edukacja obywatelska potrzebna od zaraz

 

Stanisław Czerczak: Zrobiłem coming out. Przyznałem, że byłem nazistą, rasistą. Opowiadam o tym, żeby przestrzec innych

 

Jacek Purski: Temat radykalizacji jest jednoznacznie związany z tematem bezpieczeństwa