Od 1 września 2024 r. w szkołach będzie prowadzona nauka pierwszej pomocy na wszystkich etapach edukacji. Nauczyciele przeszkoleni przez instruktorów WOŚP przekażą pozyskaną wiedzę swoim uczniom – poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka.
We wtorek na konferencji prasowej w Ministerstwie Edukacji Narodowej ministra Barbara Nowacka, wiceministra Katarzyna Lubnauer i prezes Zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak mówili o współpracy MEN i WOŚP w zakresie nauczania pierwszej pomocy.
💬 „Każda osoba może uratować życie. Pierwsza pomoc w szkole musi być obecna na wszystkich etapach edukacji. Od 1 września każdy uczeń będzie poznawał zasady pierwszej pomocy” – mówiła ministra @barbaraanowacka na konferencji prasowej na temat współpracy #MEN i @fundacjawosp w…
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) July 2, 2024
Minister Nowacka poinformowała, że do podstawy programowej obowiązującej w szkołach od nowego roku szkolnego wpisana została nauka pierwszej pomocy w klasach I-III szkoły podstawowej i w klasach starszych.
💬 „Do podstawy programowej w klasach I-III wpisana została pierwsza pomoc. Nauczyciele przeszkoleni przez WOŚP przekażą pozyskaną wiedzę swoim uczniom. To bardzo ważne, by młodzi ludzie wiedzieli jak udzielać pierwszej pomocy. Kiedyś ta umiejętność może uratować komuś życie” -…
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) July 2, 2024
– Każdy i każda z nas może pomóc i może uratować życie, tylko trzeba wiedzieć, jak to robić. Dzięki współpracy z WOŚP tę wiedzę posiądzie coraz więcej nauczycielek i nauczycieli i, co więcej, przekażą to młodym osobom – powiedziała Nowacka.
❤️Dziś odbyła się konferencja prasowa w @MEN_GOVPL z udziałem Ministry Barbary Nowackiej, Wiceministry Katarzyny Lubnauer i Jurka Owsiaka.
❤️Program Ratujemy i Uczymy Ratować wkracza na nowy poziom – od września nauka pierwszej pomocy w szkołach podstawowych będzie obowiązkowa! pic.twitter.com/oiQ5ODqCxK
— WOŚP (@fundacjawosp) July 2, 2024
– Zachęcamy nauczycieli do dołączenia do działającego już od 18 lat programu WOŚP i wprowadzenia pierwszej pomocy jako stałego elementu edukacji – powiedziała. Poinformowała, że w marcu MEN wysłało prośbę przez kuratoria, aby nauczyciele zgłaszali się do programu. – Wiemy, że jest ogromny odzew – powiedziała.
– Cieszymy się, że po 18 latach nauka pierwszej pomocy będzie przedmiotem obligatoryjnym – powiedział Jerzy Owsiak. Zapewnił, że od 1 września WOŚP będzie prowadziła we wszystkich szkołach naukę pierwszej pomocy dla nauczycieli.
Fundacja WOŚP od 2006 r. prowadzi program edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” skierowany jest do klas I-III w szkołach podstawowych.
Warto przypomnieć, że w 2007 r. Jurek Owsiak podczas Gali Nauczyciel Roku otrzymał od Głosu Nauczycielskiego i MEN tytuł Przyjaciela Szkoły, właśnie za akcję „Ratujemy i Uczymy Ratować”. A sama akcja została wyróżniona tytułem Inicjatywy Edukacyjnej Roku.
Fundacja przez wiele lat bezskutecznie zwracała się do Ministerstwa Edukacji Narodowej o wprowadzenie obowiązku nauki pierwszej pomocy.
Jak podaje WOŚP do tej pory programem zostało objętych: 30 945 nauczycieli z 12 602 szkół. Stanowi to około 90% wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Blisko 3 miliony dzieci nauczyło się podstaw pierwszej pomocy.
Oprócz szkoleń prowadzonych przez instruktorów WOŚP nauczyciele mają też otrzymać pomoc dzięki współpracy fundacji z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.
🎥 Współpraca MEN i WOŚP – pierwsza pomoc w szkołach
Link do transmisji 👇https://t.co/9St4NzbDpq
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) July 2, 2024
W zmienionej podstawie programowej, która będzie obowiązywać od 1 września 2024 r., w wymaganiach z zakresu edukacji przyrodniczej w klasach I-III szkoły podstawowej dodany został wymóg znajomości podstawowych zasad udzielenia pierwszej pomocy.
W kolejnych klasach, zajęcia z udzielania pierwszej pomocy będą odbywać się również podczas zajęć z wychowawcą: w szkołach podstawowych (w klasach IV– VII) i ponadpodstawowych (w klasach: II–IV liceum ogólnokształcącego, II–V technikum oraz II i III branżowej szkoły I stopnia). Uczniowie klasy VIII szkoły podstawowej i klasy I szkół ponadpodstawowych uczą się pierwszej pomocy na zajęciach edukacji dla bezpieczeństwa.
MEN poinformowało wcześniej, że jednym z kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025 będzie wzmocnienie edukacji zdrowotnej w szkole, w tym nauki udzielania pierwszej pomocy. „Edukacja prozdrowotna w szkole – kształtowanie zachowań służących zdrowiu, rozwijanie sprawności fizycznej i nawyku aktywności ruchowej, nauka udzielania pierwszej pomocy” – brzmi jeden z priorytetów MEN.
Komunikat MEN na temat współpracy z WOŚP można znaleźć tutaj
(GN)
Fot: MEN
Kolejny nowy przedmiot w szkołach. Od 1 września 2025 edukacja zdrowotna zastąpi WDŻ