Po spotkaniu ZNP z ministra edukacji. „Ministerstwo musi być otwarte na potrzeby nauczycieli”

MEN musi mieć świadomość tego, że jest to chyba piąta wielka reforma od 2008 roku i że środowisko nauczycielskie ma prawo być rozczarowane i zwyczajnie zmęczone kolejnymi zmianami – mówi Głosowi Nauczycielskiemu Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. W piątek doszło do spotkania ZNP z ministrą edukacji Barbarą Nowacką. Związek przedstawił oczekiwania środowiska nauczycielskiego, którego potrzeby muszą być dostrzegane przez rządzących.

Do spotkania doszło w dniu, w którym edukacyjnym tematem numer jeden było weto prezydenta Karola Nawrockiego do nowelizacji ustawy – Prawo oświatowe, i konsekwencje tej decyzji.

– Ministerstwo edukacji narodowej powinno wyciągnąć wnioski z tego, jak reforma jest odbierana przez nauczycieli, i rozpocząć akcję informacyjną, rozmawiać z nauczycielami o tym, jakie są zalety tej reformy i dlaczego mimo wszystko powinna wejść w życie – powiedział Głosowi prezes ZNP.

– MEN musi mieć świadomość tego, że jest to chyba piąta wielka reforma od 2008 roku i że środowisko nauczycielskie ma prawo być rozczarowane i zwyczajnie zmęczone kolejnymi zmianami. Wyniki badania TALIS opublikowane w październiku 2025 r. wyraźnie potwierdzają, że znaczna część nauczycieli czuje się przytłoczona swoimi obowiązkami, odczuwa silny stres, który ma wpływa na ich zdrowie – podkreślił Sławomir Broniarz.

Badanie TALIS 2024: Kadra nauczycielska w Polsce należy do najstarszych w OECD. Mamy tylko 4 proc. nauczycieli do 30. roku życia.

Według prezesa ZNP bez wsłuchania się w głos społeczeństwa i bez wyjaśnienia, dlaczego takie a nie inne zmiany są konieczne, żadna reforma się nie uda. Tym bardziej, że nauczyciele mają wiele pytań, uwag i opinii na temat planowanych zmian.

– Powtórzę – z tego wszystkiego trzeba wyciągnąć wnioski. Jeśli władze nie będą otwarte na potrzeby nauczycieli, a będą tylko i wyłącznie oczekiwać przychylnego stanowiska dla zmian w edukacji, to będzie to absolutnie błędne podejście. Oprócz tego ministerstwo musi zacząć przekonywać rodziców, że ta reforma ma pomóc dziecku, ale prowadzenie takiej kampanii to nie jest nasza rola – Związku Nauczycielstwa Polskiego. To rola ministerstwa i mam nadzieję, że taka kampania rzeczywiście się rozpocznie – dodał prezes Broniarz.

W piątek odbyła się również konferencja ministry edukacji Barbary Nowackiej i wiceszefowej MEN Katarzyny Lubnauer. Podczas konferencji padła deklaracja, że od stycznia w każdym województwie będą odbywały się spotkania z tymi, którzy będą wdrażać reformę – nauczycielami praktykami.

– Mamy założenie spotkać się po kilka razy w każdym województwie i zapraszać wszystkich nauczycieli dla których ta reforma ma znaczenie, żeby pokazać im, jak mogliby pracować – nieodgórnie, ale na zasadzie dobrych praktyk – ogłosiła minister Nowacka.

(DK, GN)

Ankieta Głosu. zapraszamy do głosowania

Nauczycielu, co Twoim zdaniem było największym rozczarowaniem w edukacji w 2025 roku? (można wskazać trzy odpowiedzi)

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

MEN reaguje na weto prezydenta do zmian w prawie oświatowym. „Będziemy wprowadzać reformę programową rozporządzeniami”

Definicje postaw i ramówek, nowa nazwa IBE, kapituła ds. profesorów oświaty – co dokładnie zawetował prezydent?