Apel do szkół o propagowanie wartości Powstańców Warszawskich

„Wartości, o które walczyli Powstańcy Warszawscy i za które gotowi byli oddać życie, są aktualne także dzisiaj. Przekazywane z pokolenia na pokolenie uczą, jak godnie żyć, jak być dobrym człowiekiem i obywatelem. Dlatego jednym z zadań młodego pokolenia powinna być ich obrona i kultywowanie” – napisali we wspólnym liście minister edukacji i dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Dariusz Piontkowski i Jan Ołdakowski skierowali do szkół list, w którym zaapelowali o zaangażowanie w promowanie przesłania Powstańców do młodych z okazji 75. rocznicy Powstania.

Uczestnicy Powstania Warszawskiego Halina Jędrzejewska i Leszek Żukowski przekazali dziś na moje ręce przesłanie…

Opublikowany przez Rafał Trzaskowski Wtorek, 30 lipca 2019

„Chcemy, aby słowa Powstańców Warszawskich dotarły do jak największej liczby młodych ludzi. Wierzymy, że będą one dla młodego pokolenia prawdziwym drogowskazem w codziennych wyborach i działaniach. Dlatego jeszcze raz apelujemy o udział w akcji i udostępnienie uczniom treści przesłania” – napisali minister i dyrektor muzeum. Pełną treść listu można znaleźć tutaj.

Szkoły, które chciałyby otrzymać drukowaną wersję apelu Powstańców Warszawskich, aby wyeksponować ją w widocznym miejscu, mogą skontaktować się z Muzeum Powstania Warszawskiego, wysyłając do 30 listopada 2019 r. wiadomość na adres: przesł[email protected]>>

Podczas konferencji przedstawiciele 15 organizacji młodzieżowych podpisali również Deklarację Młodego Pokolenia.

W dokumencie czytamy m.in: – „My, młodzi mieszkańcy Polski, w 75. rocznicę Powstania Warszawskiego, uroczyście deklarujemy dozgonny szacunek i wdzięczność wszystkim Bohaterom, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny, a także w inny sposób przyczynili się do odzyskania niepodległości Polski. Będziemy kultywować pamięć o ludziach, którzy walczyli o naszą wolność i suwerenność”.

Warto przypomnieć, że 2 października w rocznicę kapitulacji Powstania Warszawskiego obchodziliśmy Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Młode święto ma uczcić cywili, którzy w ogromny sposób pomogli Powstańcom, jak i tych, którzy mimo niezaangażowania w walkę stali się jego ofiarami.

O ustanowieniu 2 października Dniem Pamięci o Cywilnej Ludności Powstania Warszawskiego Sejm zdecydował w 2015 roku. Święto zostało wprowadzone uchwałą i nie ma charakteru powszechnie obowiązującego.

Jako datę Dnia Pamięci o Cywilnej Ludności Powstania Warszawskiego wybrano rocznicę kapitulacji powstania. Więcej można przeczytać na portalu dzieje.pl.

(JK, GN)

Fot:men.gov.pl

Nauczyciele w Powstaniu Warszawskim i w polskim podziemiu. Cześć ich pamięci!

Magda Łucyan: ostatni świadkowie walczącej Warszawy i ich przesłanie