Badanie: W szkołach bez masek więcej przypadków COVID-19

Badania wskazują, że maski ochronne noszone w szkołach chronią przed ogniskami epidemii COVID-19. Dzięki takiemu zabezpieczeniu liczba zakażeń spada ponad dwukrotnie – sugerują wyniki.

Jak informuje amerykańskie Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w „Morbidity and Mortality Weekly Report (MMWR)”, w szkołach, gdzie nie są stosowane maseczki ochronne, ryzyko powstania ogniska epidemii jest wyraźnie wyższe.

Eksperci przytaczają trzy dotyczące szkół badania.

W pierwszym z nich prowadzonym w stanie Ariozona okazało się, że w najbardziej zaludnionych hrabstwach, do powstawania ognisk epidemii dochodziło 3,5 raza częściej tam, gdzie na początku roku szkolnego nie wymagano maseczek.

Autorzy kolejnego doniesienia informują, że w czasie dwóch tygodni po rozpoczęciu zajęć w szkole średnia liczba przypadków COVID-19 u dzieci była znacznie niższa w hrabstwach z obowiązkiem noszenia masek (16,32 na 100 tys.), niż w hrabstwach, gdzie maski nie były obowiązkowe (34,85 na 100 tys.).

Trzecie badanie sprawdzało natomiast związane z pandemią zamknięcia szkół. Okazało się, że pomimo ponad 1800 zamknięć, 96 proc. publicznych placówek działało i umożliwiało tradycyjną naukę.

Eksperci zwracają uwagę, że koncentracja na zapewnieniu uczniom bezpiecznego środowiska do nauki to priorytet w zaleceniach CDC. Według nich można to osiągnąć z zastosowaniem kompleksowego podejścia, którego ważnym elementem są maseczki. Specjaliści wymieniają także szczepienia osób z odpowiednich grup i testy przesiewowe.

Więcej informacji pod linkami:

https://www.cdc.gov/media/releases/2021/p0924-school-masking.html

https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/mm7039e1.htm?s_cid=mm7039e1_w

https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/mm7039e3.htm?s_cid=mm7039e3_w

https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/mm7039e2.htm?s_cid=mm7039e2_w

(PAP, JK)

USA: Na koronawirusa umierają niezaszczepieni pracownicy oświaty

„Czwarta fala stała się faktem”. Ponad 1200 przypadków koronawirusa. Jak funkcjonuje oświata?

Amerykańskie związki popierają obowiązkowe szczepienia lub testy dla nauczycieli