Ta przestarzała, archaiczna i broniona przez związki zawodowe Karta Nauczyciela zupełnie wypacza wszystkie zasady sprawiedliwego wynagradzania nauczycieli – grzmiał m.in. w Kielcach minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. W trakcie poniedziałkowego spotkania tzw. Świętokrzyskiej Akademii Samorządowej szef MEiN zaprezentował wykład pt. „Kierunki rozwoju systemu edukacji”. Powtórzył, że MEiN chce podnieść pensum nauczycieli i zróżnicować ich wynagrodzenia. – Potrzebna jest kompleksowa reforma i zmiana statusu zawodowego nauczyciela – ogłosił Czarnek.
– Nie może być tak, że nauczyciel w Kielcach w liceum mający w klasie maturalnej 30 uczniów czy nauczyciel w Ostrowcu Św. w szkole podstawowej mający pod opieką 30 dzieci, których przygotowuje do egzaminu ośmioklasisty, zarabia tyle samo albo mniej co nauczyciel, z całym szacunkiem, wychowania fizycznego w wiosce, gdzie w klasie jest pięcioro dzieci – mówił szef MEiN.
Wziąłem udział w zjeździe Świętokrzyskiej Akademii Samorządowej, gdzie miałem przyjemności wygłosić wykład pt. "Kierunki rozwoju systemu edukacji".
Dziękuję za rozmowy wszystkim uczestnikom oraz posłowi @KrzysztofLipiec za zaproszenie, który jest twórcą tego przedsięwzięcia. pic.twitter.com/DMioV0HY7c
— Przemysław Czarnek (@CzarnekP) January 23, 2023
Według niego „dzisiaj tak jest skonstruowany system i status (nauczyciela) i tak dzisiaj stanowi, ta przestarzała, archaiczna i broniona przez związki zawodowe Karta Nauczyciela, że zupełnie wypacza wszystkie zasady sprawiedliwego wynagradzania nauczycieli”.
– Dlatego potrzebna jest kompleksowa reforma. Trzeba wrócić do systemu, w którym nauczyciele będą mieć zdecydowanie mniej biurokracji, i to już robimy. Musimy doprowadzić do sytuacji, w której w ramach swojego 40-godzinnego czasu pracy, nie więcej, nauczyciel będzie miał więcej czasu dla ucznia – przekonywał. – Więcej pensum, lekcje przy tablicy, dużo mniej biurokracji, więcej nauczyciela dla ucznia i dużo większe wynagrodzenie – powtarzał Czarnek.
Jego zdaniem „zmiana statusu nauczyciela to kierunek, który pozwoli na zwiększenie wynagrodzeń pedagogom, a samorządom ułatwi prowadzenie szkół”.
Czarnek dodał, że przyszłości warto się zastanowić, jak dojść do systemu, w którym samorząd prowadząc szkołę odpowiada za infrastrukturę, budynek, wyposażenie, dojazd, za wszystkie warunki, w których uczą się dzieci. Natomiast rząd, poprzez urzędy wojewódzkie i kuratoria, odpowiada za nauczycieli, zatrudnia ich i wypłaca im wynagrodzenia.
– Rozdzielmy kompetencje samorządu i rządu, organu prowadzącego i organu nadzoru pedagogicznego. Ale to jest kwestia przyszłości po zwycięskich przez nas wyborach. Trzeba rozwijać szkolnictwo, reformować je, a tę reformę gwarantujemy tylko my – mówił do swoich słuchaczy z PiS.
Świętokrzyska Akademia Samorządowa to inicjatywa, która powstała w 2012 roku. Jej inicjatorem jest poseł Krzysztof Lipiec, pełnomocnik kieleckiego okręgu Prawa i Sprawiedliwości.
(JK, GN)
Źródło: Media
Fot: Przemysław Czarnek/Twitter
Czarnek oferował nauczycielom ogromne podwyżki – tyle że… pensum i czasu pracy
Czarnek: Nieszczęściem polskich szkół jest Karta Nauczyciela, a ZNP jej broni jak niepodległości