Czarnek twierdzi, że ”obowiązku szczepień nie można w Polsce wyegzekwować”. Zapowiada też co dalej z HiT i ze zmianami w KN?

Szef MEiN Przemysław Czarnek na antenie Polskiego Radia 24 poinformował, że zgodnie z zapowiedziami dzieci wrócą do szkół 10 stycznia, choć zwrócił uwagę na dynamikę rozwoju pandemii. –  Co będzie za miesiąc, półtora, za dwa? Wszystko zależy od tego, jaki będzie rozwój pandemii. Jak bardzo będzie oddziaływał na nasze społeczeństwo Omikron – w sensie nie liczby zakażeń, bo nie to jest kluczowe, tylko liczby ciężkich zachorowań i hospitalizacji – stwierdził. Powtórzył, że „nie jest zwolennikiem obowiązkowych szczepień, również wśród nauczycieli”.

– Mówię również o nauczycielach zaszczepionych w liczbie ponad 80 proc. Nie jestem zwolennikiem obowiązkowych szczepień w tej grupie zawodowej. Powtarzam – obowiązek szczepień nie jest w Polsce do wyegzekwowania, więc wprowadzanie go na siłę mija się z celem. Uważam, że powinniśmy argumentować i przekonywać do zaszczepienia się, pokazując przypadki śmiertelne osób, które po prostu się nie zaszczepiły – powiedział minister.

Szef MEiN był także pytany o nowy przedmiot historia i teraźniejszość, który ma się pojawić od września 2022 w liceach oraz technikach i ma zastąpić wiedzę o społeczeństwie na poziomie podstawowym.

Według niego HiT wzbudza emocje tych, którzy żerowali na niewiedzy młodzieży o tym, co działo się w Polsce po 1989 roku.

– Wydaje mi się, że celowo nie uczono na taką skalę historii najnowszej, żeby można było manipulować młodzieżą – powiedział Czarnek. Dodał, że „to, że teraz nie będzie można manipulować, tylko młodzież będzie znała prawdę, boli co niektórych”.

Szef MEiN tłumaczył, że „wiedza o społeczeństwie nie będzie wyrugowana ze szkół”. – Będzie w ramach przedmiotu historia i teraźniejszość. Będzie również jako przedmiot rozszerzony na maturze – mówił Czarnek.

Według niego „dzieci poznają między innymi fakty dotyczące żołnierzy wyklętych, żołnierzy niezłomnych”, „poznają nasze dążenia niepodległościowe poszczególnych lat, które miały ogromne znaczenie dla naszej historii”, między innymi to, „jaką zbrodnią był stan wojenny i zdradą interesów państwa polskiego”.

– Poznają okoliczności Okrągłego Stołu 1989 roku, także zdrady częściowej, która temu towarzyszyła, postkomunizmu lat 90., który zatrzymał rozwój naszego kraju – zapowiedział.

Minister odniósł się także do zmian planowanych przez MEiN w Karcie Nauczyciela. Szef MEiN zapewnił, że nowe zapisy są już praktycznie gotowe.  Poinformował, że propozycja tych zmian zostanie przekazana do konsultacji na początku nowego roku.

„Będą to zmiany, o których od dawna mówiliśmy, z wieloma okresami przejściowymi i udogodnieniami, wcześniejszą emeryturą, ale także z nowym systemem wynagrodzeń nauczycieli czyli czymś, co było postulowane przez Solidarność – nad tym przepisem jeszcze pracujemy” – wskazał. – Zmiany muszą wejść w życie najpóźniej w kwietniu 2022 roku, żeby można było zaplanować arkusze organizacyjne na rok szkolny 2022/2023 – powiedział szef MEiN.

(JK, GN)

Spotkanie MEiN-związki. Tematem propozycja ZNP ws. kwoty bazowej. Kolejne rozmowy jeszcze przed Nowym Rokiem

Podstawa programowa do przedmiotu “historia i teraźniejszość”, czyli zbiór obsesji partii Przemysława Czarnka

List otwarty nauczycieli w obronie przedmiotu wiedza o społeczeństwie

Rzecznik MZ o możliwości przedłużenia nauki zdalnej: „Na dziś nie ma decyzji, ale wszystkie scenariusze są możliwe”