Decyzja prezydenta w sprawie lex Czarnek przed świętami

Jeszcze przed świętami dowiemy się, jaki los czeka nowelizację ustawy – Prawo oświatowe, czyli tzw. lex Czarnek. Andrzej Duda może ustawę podpisać, zawetować lub skierować do rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny

Jak poinformowała nas Kancelaria Prezydenta, termin, w którym prezydent Andrzej Duda powinien zdecydować o losie nowelizacji, upływa 23 grudnia br., czyli tuż przed świętami.

Zgodnie z Konstytucją RP, głowa państwa ma 21 dni na rozstrzygnięcie w sprawie uchwalonych przez parlament ustaw. Tymczasem Sejm odrzucił uchwałę Senatu o odrzuceniu lex Czarnek 2 grudnia br. Jeszcze tego samego dnia ustawę przekazano do Kancelarii Prezydenta.

Sejm ostatecznie przyjął lex Czarnek. Do zablokowania ustawy zabrakło zaledwie 2 głosów…

Przypomnijmy – ustawa lex Czarnek, która odbiera rodzicom prawo do decydowania o zajęciach dodatkowych dla swoich dzieci oraz podporządkowuje szkoły kuratorom, wróciła do z Senatu do Sejmu wraz z wnioskiem senatorów o odrzucenie jej w całości. Sejm głosował nad odrzuceniem tego wniosku. Środowiska oświatowe, w tym ZNP oraz organizacje pozarządowe, apelowały do posłów o zablokowanie tej szkodliwej dla edukacji ustawy. W głosowaniu w Sejmie do przyjęcia wniosku Senatu zabrakło dwóch głosów.

Andrzej Duda do 23 grudnia br. musi zdecydować, czy ustawę podpisać, zawetować, czy też skierować do rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny.

Do Kancelarii Prezydenta z różnych stron trafiają apele o zawetowanie lex Czarnek. Ponad 13 tysięcy osób podpisało się pod petycją ZNP do prezydenta Andrzeja Dudy w tej sprawie. Jej autor, Mirosław Kozik, nauczyciel z Pszczyny i przewodniczący Klubu Młodego Nauczyciela Okręgu Śląskiego ZNP oraz Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZG ZNP złożyli ją w biurze podawczym Kancelarii Prezydenta. – Prezydencie! nadal żądamy od pana konsekwencji, odwagi i opowiedzenia się po dobrej stronie edukacji – zaapelował Kozik.

ZNP złożył w kancelarii prezydenta petycję, w której apeluje o weto do lex Czarnek 2.0. Podpisało się pod nią ponad 13 tys. osób

W sprawie lex Czarnek powstało już co najmniej kilkanaście różnych petycji. Łączy je apel o weto. Do m.in. ZNP, Wolnej Szkoły, Nauczycieli Roku i OSKKO dołączyli też samorządowcy zrzeszeni w Związku Miast Polskich. „Nowelizacja Prawa oświatowego nie tylko nie zawiera żadnych pozytywnych zmian, lecz przeciwnie – jeszcze tą sytuację pogarsza – napisał m.in. Zygmunt Frankiewicz prezes Związku Miast Polskich do prezydenta Dudy i apelując o niepodpisywanie ustawy.

Kolejny apel do prezydenta o weto do lex Czarnek 2.0. Wystosowali go samorządowcy zrzeszeni w Związku Miast Polskich

„Na biurku Andrzeja Dudy w Kancelarii Prezydenta RP leży ustawa, która już raz została zawetowana przez prezydenta. W obecnej, tak jak w poprzedniej wersji, zapisana jest nadrzędna rola kuratora względem roli rodzica. Uzasadnienie weta nie pozostawia żadnych wątpliwości, że właśnie to było podstawą odrzucenia w marcu 2022 tej ustawy. Obecny projekt jest kpiną z rodziców i prezydenta. Prezydencie! Nie podpisuj!” – czytamy z kolei w apelu Wolnej Szkoły.

Wolna Szkoła złożyła w Kancelarii Prezydenta petycję ws. zawetowania lex Czarnek 2.0

2 marca br. prezydent zawetował pierwszą wersję lex Czarnek. W argumentacji przedstawionej przez Kancelarię Prezydenta znalazła się m.in. uwaga o konieczności zapewnienia rodzicom (a nie kuratorowi) ostatecznej decyzji o wyborze zajęć dodatkowych dla dzieci.

Środowisko oświatowe apeluje do prezydenta o zawetowanie lex Czarnek 2.0

(PS, GN)