Dla służb mundurowych 500 zł podwyżki od stycznia. Dla nauczycieli – maksymalnie 229 zł od września

Dzięki dzisiejszej decyzji rządu, policjanci, strażacy, funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa i Straży Granicznej otrzymają podwyżkę 500 zł od 1 stycznia br. Nauczyciele nie mają co liczyć na taką hojność ze strony władzy

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenia zakładające zwiększenie tzw. wielokrotności kwoty bazowej, które jest podstawą do obliczenia przeciętnego wynagrodzenia w służbach mundurowych. Dzięki temu policjanci, strażacy, funkcjonariusze SOP i SG otrzymają podwyżki w wysokości 500 zł brutto. “Podwyżki będą wypłacane z wyrównaniem od 1 stycznia 2020 r.” – czytamy w komunikacie rządu.

“Podwyżka wynika z porozumienia zawartego w listopadzie 2018 r. między ministrem spraw wewnętrznych i administracji a przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających funkcjonariuszy służb MSWiA” – podkreślono w komunikacie.

Zdaniem rządu, podwyżki te mają “motywować do podejmowania służby” w policji, straży pożarnej, SOP i SG oraz “zachęcić funkcjonariuszy do większego zaangażowania i skuteczniejszego działania”.

W przypadku nauczycieli rząd najwidoczniej uznał, że nie trzeba ich tak bardzo motywować oraz zachęcać do “większego zaangażowania i skuteczniejszego działania”. Jeśli chodzi o nauczyciela dyplomowanego, to tegoroczna podwyżka nie wyniesie nawet połowy podwyżki policjanta czy funkcjonariusza SOP.

Nauczyciele mogą w tym roku liczyć na podwyżkę w wysokości 6 proc., ale dopiero od września 2020. Podwyżka w tej wysokości prawdopodobnie nawet nie zrekompensuje wyjątkowo wysokiej inflacji, która w skali roku wyniesie prawdopodobnie 4,5 proc. Przypomnijmy, po sześcioprocentowej podwyżce wynagrodzenie zasadnicze wyniesie w przyszłym roku szkolnym w przypadku nauczycieli z tytułem zawodowym magistra i z przygotowaniem pedagogicznym (BRUTTO):
* stażysty – 2948 zł, czyli o 166 zł więcej
* kontraktowego – 3033 zł, czyli o 171 zł więcej
* mianowanego – 3445 zł, czyli o 195 zł więcej
* dyplomowanego – 4046 zł, czyli o 229 zł więcej

To oznacza, że stażysta otrzyma „na rękę” wynagrodzenie zasadnicze większe o 143 zł, kontraktowy – 147 zł, mianowany – 168 zł, a dyplomowany – 197 zł.

W połowie lutego br. Związek Nauczycielstwa Polskiego wystosował do prezydenta Andrzeja Dudy list z wnioskiem o zawetowanie tzw. ustawy okołobudżetowej. W ustawie znalazł się przepis mówiący o 6-procentowej podwyżce dla nauczycieli od 1 września br. Według Związku Nauczycielstwa Polskiego, podwyżka powinna zostać wprowadzona od 1 stycznia br.

Podwyżka 2020: ZNP zaapelował do prezydenta o zawetowanie ustawy okołobudżetowej

ZNP zbiera podpisy pod obywatelskim projektem ustawy Godne Płace, gwarantującym nauczycielom wynagrodzenie powiązane ze średnią pensją w gospodarce.

Obywatelska inicjatywa ustawodawcza: Co znajdziesz w projekcie ZNP?

PiS chciał dać dodatkową podwyżkę 15 proc. Nie, nie nauczycielom

Dla nauczycieli figa z makiem, dla górników 6 proc. podwyżki od 1 stycznia

Podwyżki dopiero od września 2020 r. Prezydent podpisał ustawę

(PS, GN)