Duża nowelizacja Karty Nauczyciela w Sejmie. Drugie czytanie projektu – w środę 23 lipca (pkt 23)

Punkt 23 harmonogramu obrad Sejmu to rozpatrzenie sprawozdania Komisji Edukacji i Nauki o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela (druki nr 1472 i 1476). Posłowie zajmą się projektem w środę 23 lipca po południu. Chodzi o tzw. dużą nowelizację Karty, która dotyczy m.in. zwiększenia wysokości nagrody jubileuszowej za 40 lat prac, wprowadzenia nagrody za 45 lat pracy, podniesienia wysokości odpraw, uregulowania zasad wynagradzania za godziny ponadwymiarowe. 10 lipca projekt został przyjęty przez komisję edukacji.

Rządowy projekt nowelizacji KN (druki nr 1472 i 1476) uwzględnia część postulatów Związku Nauczycielstwa Polskiego dotyczących zmian w pragmatyce zawodowe nauczycieli. W dokumencie zawarto rozwiązania wypracowane podczas obrad grup roboczych w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej w MEN.

Oprócz zwiększenia wysokości odpraw emerytalnych oraz zmian w nagrodach jubileuszowych nowelizacja zapewni przeniesienie na poziom ustawy (Karty Nauczyciela) zasad rozliczania realizacji godzin ponadwymiarowych i godzin doraźnych zastępstw oraz wypłacania wynagrodzenia za te godziny.

Do tej pory panował w tej kwestii chaos. W szkołach resortowych obowiązywało rozporządzenie regulujące te zasady. W szkołach samorządowych godziny ponadwymiarowe rozliczano według różnych zasad, określonych w regulaminach przyjętych przez organy prowadzące.

– Obowiązujące przepisy prowadzą do rażących niesprawiedliwości w traktowaniu nauczycieli w różnych miejscach kraju – w zależności od interpretacji przepisów przez organy prowadzące nauczyciele mogą otrzymywać różne wysokości wynagrodzenia za tę samą pracę, co jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa – mówiła Urszula Woźniak, wiceprezes ZG ZNP, podczas obrad komisji edukacji 10 lipca.

Komisja wprowadziła do projektu ważną poprawkę zaproponowana przez ZNP. Otóż, dzięki tej poprawce, uporządkowane zasady dotyczące godzin ponadwymiarowych będą obowiązywać już od 1 września 2025 r. , a nie od 1 września 2026 r. (jak chciały samorządy).

Projekt dużej nowelizacji Karty Nauczyciela przyjęty przez sejmową Komisję Edukacji i Nauki. Posłowie uwzględnili też ważną poprawkę ZNP

Co do zasady nowelizacja ma wejść w życie właśnie 1 września 2025 r., ale niektóre przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. (nagrody jubileuszowe, wyższe odprawy). Od 1 września 2026 r. będzie obowiązywać ujednolicone pensum dla nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i praktycznej nauki zawodu (na poziomie 18 godzin).

Ankieta Głosu. Zapraszamy do udziału w głosowaniu:

Nauczycielu, jak zamierzasz spędzić w tym roku wakacyjny urlop?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Inne zmiany przewidziane w projekcie to m.in. bardziej stabilne zasady zatrudnienia dla młodych nauczycieli rozpoczynających pracę w szkole (pierwsza umowa na rok, a kolejna, po spełnieniu wymagań, już na czas nieokreślony), wzmocnienie roli mentora w nowym systemie awansu zawodowego czy doprecyzowanie przepisów dotyczących oceny pracy nauczyciela (w uzasadnieniu oceny pracy dyrektor będzie musiał uzasadnić swoją ocenę poziomu spełnienia każdego kryterium, które miało zastosowanie w ocenie pracy).

„Komisja Edukacji i Nauki po przeprowadzeniu pierwszego czytania oraz rozpatrzeniu tego projektu ustawy na posiedzeniu w dniu 10 lipca 2025 r.  wnosi: Wysoki Sejm uchwalić raczy załączony projekt ustawy” – czytamy w sprawozdaniu komisji. Sprawozdawcą będzie poseł Adam Krzemiński (KO).

Do sprawozdania dołączono także poprawki posła Tomasza Zimocha (Polska 2050) w sprawie urlopu dla poratowania zdrowia (art. 73 KN). Poseł chce, aby prawo do tego urlopu mieli także nauczyciele pracujący w szkołach niepublicznych.

23 lipca oprócz sprawozdania komisji wysłuchamy także 5-minutowych oświadczeń w imieniu klubów parlamentarnych i 3-minutowych oświadczeń w imieniu kół.

>> Przebieg prac nad projektem dużej nowelizacji KN można śledzić TUTAJ:

https://www.sejm.gov.pl/sejm10.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=1438

Przyspieszenie! Zmiany w Karcie już w Sejmie – druk nr 1472. W czwartek 10 lipca pierwsze czytanie projektu w komisji edukacji. „Wniosek o skrócenie postępowania”

„Godziny czarnkowe” do likwidacji

Po rozpatrzeniu punktu 23 Sejm zajmie się dwoma innymi projektami zmian w Karcie Nauczyciela (druki nr 1438 i 1509 oraz druki nr 1481 i 1511). W pierwszym przypadku (pkt 24) chodzi o projekt likwidujący od 1 września 2025 r. tzw. godziny czarnkowe (w art. 42 KN uchyla się ust. 2f i 2g).  Posłem sprawozdawca jest Waldemar Sługocki (KO).

Sejm: Projekt ustawy likwidującej tzw. godziny czarnkowe już po pierwszym czytaniu. Trwało raptem kilka minut. Posłowie i posłanki nie mieli wątpliwości

Kolejny projekt to kontrowersyjna propozycja umożliwiająca angażowanie w szkołach i przedszkolach niepublicznych nauczycieli specjalistów na podstawie umowy zlecenia lub B2B (samozatrudnienia) w wymiarze do 9 godzin tygodniowo (obecnie można „zatrudniać” w ten sposób nauczycieli do realizacji maksymalnie 4 godzin, MEN chce znieść to ograniczenie w przypadku nauczycieli specjalistów i placówek niepublicznych na dwa lata szkolne, do 31 sierpnia 2027 r.). Posłem sprawozdawca jest Renata Rak (KO).

Oba projekty, o których mowa wyżej, Komisje: Edukacji i Nauki oraz ds. deregulacji przyjęły w pierwszym czytaniu 21 lipca.

W Sejmie o nienauczycielach w przedszkolach oraz „zatrudnianiu” specjalistów w niepublicznych przedszkolach i szkołach na tzw. śmieciówkach

(DK, GN)