Dyrektorzy pozbawiają nauczycieli części wynagrodzenia. Szokujące wyniki ankiety

Ponad 62 proc. nauczycieli otrzymało niższe wynagrodzenie w czasie zdalnego kształcenia. Jak podkreślił ZNP, nie ma podstaw do tego typu cięć

Związek Nauczycielstwa Polskiego przeprowadził wśród nauczycieli ankietę dotyczącą wynagrodzenia w tym trudnym dla całego środowiska okresie – od 12 marca br. szkoły, przedszkola i inne placówki oświatowe, zgodnie z decyzją MEN, ograniczyły swoją działalność i przeszły na zdalne kształcenie.

Badanie zrealizowano w dniach 30.04 – 4.05.2020 i wzięło w nim udział 4 422 nauczycieli.

Na kluczowe pytanie „Czy prowadzenie nauczania w warunkach kształcenia na odległość spowodowało obniżenie Twojego wynagrodzenia?” odpowiedzi „tak” udzieliło 2 744 osób (czyli 62,1 proc. wszystkich), a „nie” – 1 678 (37,9 proc.).

W ankiecie zapytano też, jakich składników wynagrodzenia nauczyciele zostali pozbawieni. Oto odpowiedzi:
* wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe – 88,5 proc.
* dodatku motywacyjnego – 8 proc.
* dodatku za wychowawstwo – 2,5 proc.
* dodatku za warunki pracy – 17 proc.
* dodatku wiejskiego – 3 proc.
* innych – 9,6 proc.

„Związek Nauczycielstwa Polskiego interweniuje w sprawie obniżania pensji w czasie kształcenia na odległość w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych, a także w kuratoriach i samorządach. Są to bardzo liczne interwencje, bo część samorządów obcina nauczycielom wynagrodzenia najczęściej za godziny ponadwymiarowe” – poinformował Związek.

ZNP podkreślił, że „nie ma naszej zgody na obniżanie wynagrodzeń nauczycielom pracującym zdalnie w czasie epidemii koronawirusa”.

Tym bardziej, że praca zdalna zabiera nauczycielom dużo więcej czasu niż w okresie bezpośredniego kontaktu z uczniami. Wynika to z uwarunkowań technicznych związanych z pracą przy pomocy internetowych komunikatorów, czy z wykorzystaniem dzienników elektronicznych.

„Nauczyciele prowadzą kształcenie zdalne od marca, chociaż nie ma nadal żadnych systemowych rozwiązań oraz wsparcia rządu w tym zakresie, wykazując się wiedzą i kreatywnością, a przede wszystkim odpowiedzialnością” – przypomniał ZNP.

„Nie ma żadnych powodów do obniżania pensji pracownikom, którzy wywiązują się ze swoich obowiązków” – podkreślił Związek.

Należy też przypomnieć, że zgodnie z prawem, wynagrodzenie z tytułu pracy w godzinach ponadwymiarowych – czyli najczęściej odbierany nauczycielom składnik wynagrodzenia – powinno zostać wypłacone, jeżeli z tygodniowego rozliczenia wykonanych prac, ustalonego przez dyrektora jednostki systemu oświaty, wynikać będzie, że nauczyciel wykonywał pracę w wymiarze przekraczającym tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć.

W tej sprawie wypowiedział się m.in. minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Piontkowski: Jeżeli nauczyciel pracuje dłużej, to należy mu się wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe

W podobnym duchu MEN odpowiedziało na interpelację w Sejmie.

MEN: Dodatki do nauczycielskiej pensji należą się również za okres pracy zdalnej

W efekcie interwencji ZNP, kolejni kuratorzy upominają się o wynagrodzenie nauczycieli za okres zdalnego kształcenia.

Nauczycielom należy się wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe. Związek interweniuje. MEN i kuratorzy reagują

(PS, GN)