Przy ustalaniu podstawy wymiaru odprawy nauczyciela, któremu ograniczono zatrudnienie, przyjmuje się do podstawy wymiar zajęć z miesiąca przypadającego bezpośrednio przed ograniczeniem
Nauczyciel mianowany, który rozstaje się ze szkołą lub zawodem po ograniczeniu etatu i następuje rozwiązanie stosunku pracy, otrzymuje odprawy pracowniczą i emerytalną w pełnym wymiarze. Nie stosuje się tu zasad proporcjonalności. Jeżeli nawet Karta Nauczyciela nie mówi o tym wprost, to… potwierdza to praktyka. Mimo to szkoły starają się zaoszczędzić na nauczycielach, którzy w tym zawodzie spędzili wiele lat (mianowani).
Casus
„Od trzech lat byłam zatrudniona na ograniczeniu etatu, w roku szkolnym 2020/2021 na 15/18. W maju dowiedziałam się, że nie będzie dla mnie godzin od września, ale ostatecznie zaproponowano mi 8/18. Chciałam przejść w stan nieczynny i nawiązać dodatkową umowę na te 8/18. Dyrektor poinformował mnie jednak, że po ograniczeniu etatu nie mogę przejść w stan nieczynny. Ostatecznie otrzymałam wypowiedzenie, mimo że wcześniej bardzo wyraźnie mówiłam, iż zgadzam się na te 8/18.
Otrzymałam odprawę nawet nie z 15/18 a z 9/18, czyli z połówki etatu. Kadrowa powiedziała mi, że są takie zasady, iż nauczyciel na ograniczeniu nie może pracować poniżej 1/2 etatu, a to oznacza, że należy przyjąć, iż w przypadku różnych świadczeń przysługuje ono proporcjonalnie, czyli z 1/2 etatu.
Kadrowa (…) poprosiła mnie o wyrażenie zgody na skrócenie okresu wypowiedzenia do jednego miesiąca. Niczego nie podejrzewając, wyraziłam zgodę. Do dziś nie otrzymałam wynagrodzenia za lipiec i sierpień i tych dwóch miesięcy nie wliczono mi do stażu pracy. Wychwycił to ZUS, do którego zwróciłam się z wnioskiem o przejście na emeryturę od 1 września 2021 r. Otrzymałam decyzję odmowną ze względu na brak tych dwóch miesięcy do stażu emerytalnego.
Nie wypłacono mi także odprawy emerytalnej. I znów kadrowa twierdzi, że przysługuje ona tylko tym nauczycielom, którzy rozwiązali umowę o pracę, przechodząc na emeryturę, a w moim przypadku to szkoła mi wypowiedziała. Pokazała mi art. 88 Karty Nauczyciela i rzeczywiście trudno się z nią nie zgodzić, ale może od tego są jakieś wyjątki, skoro w sąsiedniej szkole wszyscy koledzy w podobnej sytuacji jak moja otrzymali odprawę”.
(…)
Teresa Konarska
Cały tekst – GN nr 43 (e-wydanie)
Pozostałe artykuły w numerze 43/2021:
- Pełnym głosem. Sufitologia stosowana
- Felieton. Skutki szybkiego głosowania
- ZNP o projekcie budżetu dla oświaty. Nie ma miliardów na podwyżki!
- Po spotkaniu w MEiN. Są nowe szczegóły w sprawie karcianek
- Do zmiany systemu wynagradzania musi dojść
- Młoda nauczycielka do ministra edukacji
- Akcja Mirosława Kozika. Dlaczego nie chcemy lex Czarnek
- Dyrektor szkoły podstawowej: Wzrost pensum może być ciosem dla edukacji wczesnoszkolnej
- Szmul Zygielbojm: „(…) przyczynię się do wyrwania z obojętności tych, którzy mogą i powinni działać”
- Tablica w hołdzie bohaterom tajnego nauczania. Warto podkreślać, że nauczyciele zawsze byli na pierwszej linii
- Felieton. Płacimy za reformy
- Nowa wystawa w Koperniku od 5 listopada
- Liceum w Głogowie z rekordem w akcji szczepień. Dyrektor: Jesteśmy dumni, ale niestety, padliśmy ofiarą ataków
- 14 października br. w Częstochowie. „Wolna Szkoła – sprzeciw wobec rządowych zmian w oświacie”
- Pisanie podręcznika od nowa. Jak nauczyć uczniów kwestionować wiedzę
- Zdrowie. Szczepienia dla nauczycieli i pracowników oświaty – bezpłatnie i bez skierowania
- XXII Mistrzostwa Polski Pracowników Oświaty w Badmintonie im. Wiesława Drewicza
- Pytanie do eksperta. Doręczenie wypowiedzenia