Pytanie do eksperta. Doręczenie wypowiedzenia


Pracownica niebędąca nauczycielem po zasiłku chorobowym przebywa na świadczeniu rehabilitacyjnym od ponad trzech miesięcy. Pracodawca podjął decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia w trybie art. 53 Kodeksu pracy. Czy pracodawca może oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę doręczyć osobiście bądź przez upoważnionego pracownika? (R.T., Lębork)

Pracodawca oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy o pracę może doręczyć pracownikowi osobiście, przez operatora pocztowego, firmę kurierską bądź upoważnionego pracownika – w miejscu, w którym zastanie pracownika (najczęściej jest to miejsce zamieszkania pracownika wskazane w aktach osobowych). Istotne jest, aby pracownik miał możliwość poznać treść tego oświadczenia (wyrok SN z 9 września 2011 r. sygn. III PK 5/11).

Przepisy Kodeksu pracy nie określają sposobu doręczenia oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy o pracę w sytuacji, gdy nie można wręczyć tego dokumentu pracownikowi osobiście w miejscu pracy. Kodeks pracy nie zawiera również przepisów regulujących moment doręczenia oświadczenia o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia. Dlatego też należy w tym zakresie stosować przepisy Kodeksu cywilnego – art. 61 K.c. w związku z art. 300 Kodeksu pracy. Zgodnie z wymienionym przepisem rozwiązanie bez wypowiedzenia uważa się za złożone z chwilą, gdy doszło do drugiej strony w taki sposób, że strona mogła się zapoznać z jego treścią. Chodzi o to, by strona miała możliwość zapoznania się z treścią (nawet jeśli tego nie uczyni).

A co w sytuacji, gdy adresat odmówi przyjęcia pisma? Otóż odmowa przyjęcia pisma przez adresata nie ma żadnego wpływu na rozwiązanie umowy o pracę i nie opóźnia jego terminu. Potwierdził to Sąd Najwyższy w wyroku z 16 marca 1995 r. sygn. akt I PRN 2/95. W przypadku gdy pracownik miał możliwość zapoznania się z pismem, ale odmówił jego przyjęcia, uważa się, że zostało ono skutecznie doręczone.

Podstawa prawna

>> art. 300 Kodeksu pracy

>> art. 61 Kodeksu cywilnego



 

Joanna Skrobisz

 

Więcej prawnych pytań i odpowiedzi – GN nr 43 (e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 43/2021: