Polscy nauczyciele odegrali kluczową rolę w walce o wolność – wystąpienie prezesa ZNP


Początki Związku są nierozerwalnie związane z walką nauczycieli o prawo do nauczania w języku polskim. Wówczas nauczyciele zakładali organizacje, bo chcieli być silniejsi w walce o polską szkołę

Zebraliśmy się tutaj, by uczcić imponującą 115. rocznicę powstania Związku Nauczycielstwa Polskiego – największej, najstarszej i najnowocześniejszej organizacji związkowej zrzeszającej nauczycieli, pracowników oświaty i wychowania, a także nauczycieli, pracowników szkolnictwa wyższego i nauki!

Dzisiaj obchodzimy 115-lecie ZNP, ponieważ w ubiegłym roku przeszkodziły nam w tym pandemia koronawirusa i społeczna izolacja.

„Tylko wolny nauczyciel jest w stanie wychować wolnego, niezależnego ucznia – obywatela”. Te słowa Stanisława Nowaka, charyzmatycznego przywódcy ruchu nauczycielskiego w Galicji i jednego z twórców Związku, są dzisiaj nadal aktualne.

Nasza organizacja zrodziła się w 1905 r. Historia powstania Związku wiąże się z dwoma ważnymi wydarzeniami: ze zjazdem nauczycielskim w Pilaszkowie 1 października 1905 r. oraz z krakowską Ankietą z 28 grudnia 1905 r., którą zainicjował wspomniany już przeze mnie Stanisław Nowak, na grobie którego wczoraj złożyliśmy kwiaty.

To te dwa wydarzenia – jedno w Galicji, drugie w Kongresówce – dały początek Związkowi Nauczycielstwa Polskiego.

(…)



Sławomir Broniarz, prezes ZNP

Tekst wystąpienia prezesa ZNP Sławomira Broniarza podczas uroczystego posiedzenia Zarządu Głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego, odbywającego się 2 października br. w Krakowie

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj Głos Nauczycielski (nr 40, e-wydanie)



Pozostałe artykuły w numerze 40/2021: