Ile kosztuje organizacja zajęć z religii? Bełchatów policzył

W 2021 r. Bełchatów na wynagrodzenia katechetów, księży oraz sióstr zakonnych wydał ponad 1,8 mln zł – poinformowały władze miasta

– Od kilku lat dopominam się o likwidację jednej godziny religii w szkołach prowadzonych przez Miasto Bełchatów. Dzięki tej decyzji budżet Bełchatowa zasiliłaby kwota ok miliona złotych. Dowód poniżej – napisał w swoich mediach społecznościowych Marcin Rzepecki, radny Bełchatowa.

Jako dowód dołączył sporządzoną przez ratusz analizę kosztów organizacji lekcji religii w bełchatowskich szkołach i placówkach oświatowych.

CBOS: Lekcje religii w szkołach mają wpływ na spadek poziomu religijności Polaków

Jak policzyło miasto, łączna kwota wynagrodzeń brutto wraz z pochodnymi katechetów, księży oraz sióstr zakonnych realizujących zajęcia z religii w szkołach prowadzonych przez Bełchatów wyniosła w 2021 r. 1 mln 859 tys. zł.

Z kwoty tej 1 mln 833 tys. zł przeznaczono na nauczanie religii wyznania rzymskokatolickiego, 6,6 tys. zł – wyznania prawosławnego, 16,6 tys. zł – wyznania ewangelicko-reformowanego, a 2,5 tys. zł – wyznania ewangelicko-augsburskiego.

Sondaż: Co Polacy sądzą o religii w szkołach?

Koszt organizacji zajęć z religii w poszczególnych szkołach był bardzo różny. W jednej ze szkół podstawowych przeznaczono na ten cel w 2021 r. prawie 372 tys. zł. W czterech innych podstawówkach koszt ten przekroczył 200 tys. zł rocznie.

RPO do MEiN: „Lekcje religii nie stanowią prostego ekwiwalentu lekcji etyki”

Miasto poinformowało też, że z nauczania religii korzysta 94 proc. uczniów bełchatowskich szkół. To oznacza, że Bełchatów przeznacza na lekcje religii 390 zł w przeliczeniu na jednego ucznia.

Warszawa: 67 proc. uczniów szkół ponadpodstawowych nie chodzi ani na religię, ani na etykę

W słowie na nowy rok szkolny biskupi wyrażają wdzięczność Czarnkowi

(PS, GN)