Jak funkcjonują szkoły poza Polską? W Czechach, Irlandii Płn. i włoskiej Kampanii tylko nauka zdalna

Zgodnie z decyzją rządu i MEN, od poniedziałku 19 października szkoły średnie w strefach żółtych mają kształcić hybrydowo, a w strefach czerwonych – zdalnie. A jak to wygląda w innych krajach europejskich? W Czechach, Irlandii Płn. i włoskiej Kampanii zamknięto wszystkie szkoły. Większość państw broni się jednak przed zamykaniem placówek oświatowych.

Jak druga fala pandemii COVID-19 zmienia pracę szkół w Europie?

Czechy

Od środy, 14 października, wszystkie szkoły w Czechach, od podstawowych po wyższe, przeszły na naukę zdalną. Otwarte pozostają tylko przedszkola. Planuje się, że szkoły podstawowe wznowią nauczanie w tradycyjnej formie w poniedziałek, 2 listopada. W Czechach pandemia koronawirusa rozwija się obecnie najszybciej w Europie.

Czesi zamykają szkoły

Słowacja

Na Słowacji od 12 października wprowadzono naukę zdalną dla szkół średnich. Dla uczniów szkół podstawowych obowiązkowe są maseczki. Na nadzwyczajnym posiedzeniu w niedzielę rząd Słowacji podjął decyzję o przeprowadzeniu w kraju powszechnych testów na obecność SARS-CoV-2. Operację „Wspólna Odpowiedzialność” przeprowadzi wojsko. Nie rozstrzygnięto, czy badania będą obowiązkowe.

Czechy i Słowacja wprowadzają pandemiczne stany wyjątkowe. Zdalne lekcje, zakaz edukacji muzycznej i WF-u, maseczki

Irlandia Północna

Szkoły w Irlandii Północnej od 19 października będą zamknięte na dwa tygodnie, jeden z tych tygodni to normalna przerwa w połowie semestru. Okres zamknięcia placówek może jednak zostać przedłużony, a wprowadzenie nauki zdalnej jest tylko jednym z elementów czterotygodniowego lockdownu obejmującego również inne ograniczenia.

Irlandia Północna zamyka szkoły

Wielka Brytania

Premier Boris Johnson wielokrotnie podkreślał, że zapewnienie ciągłości działania szkół i ich niezamykanie jest priorytetem. W szkołach uczniowie przebywają w stałych grupach i nie mieszają się ze sobą, a w wypadku wykrycia infekcji izolowana jest tylko pojedyncza grupa, nie cała placówka. Jednak liczba takich przypadków wciąż rośnie. W zeszłym tygodniu w Anglii 8 proc. szkół podstawowych i 21 proc. szkół średnich musiało w jakiś sposób ograniczyć swoją działalność z powodu zakażenia. Tych, które zostały zamknięte w całości pozostaje niewiele.

Włochy

Władze włoskiego regionu Kampania ogłosiły w czwartek 15 października, że z powodu rosnącej liczby zachorowań na Covid-19 do 30 października zamknięte będą szkoły wszystkich szczebli oraz uczelnie wyższe w tym regionie. Nauka prowadzona będzie zdalnie. To jak dotąd jedyny region we Włoszech, który zdecydował się na taki krok. Został za to skrytykowany przez minister oświaty Luzię Azzolinę, która uważa, że do zakażeń koronawirusem nie dochodzi w szkołach, a uczniowie są w nich szczęśliwi i dlatego placówki powinny pozostać otwarte.

Minister oświaty Włoch: “Dzieci są szczęśliwe, że wróciły do szkół i powinny w nich zostać”

Premier tego kraju Giuseppe Conte zapowiedział jednak ostatnio, że „w szkołach, które przez wielu traktowane są jako znaczące źródła zakażeń, zostaną wprowadzone zmiany dotyczące systemu nauki”. Starsi uczniowie będą rozpoczynać swoje zajęcie w późniejszych godzinach. Nauczyciele będą również zachęcani do przeprowadzania zajęć zdalnych.

Niemcy

Zapowiadając pod koniec zeszłego tygodnia nowe ograniczenia w Niemczech kanclerz Angela Merkel podkreśliła, że szkoły powinny pozostać otwarte. W większości landów uczniowie muszą nosić maseczki na korytarzach, w niektórych miejscach również podczas lekcji. Nieliczne szkoły są w całości zamknięte z powodu wykrytych w nich zakażeń, w kilkuset ograniczono jednak nauczanie. W czterech dzielnicach Berlina przekroczono poziom krytyczny, ale władze nie chcą zamknąć szkół

Francja

Od północy z piątku na sobotę obowiązuje we Francji stan zagrożenia epidemicznego. Nie zdecydowano się jednak na ograniczenie prac szkół. Mimo wciąż rosnącej liczby infekcji, szkoły i klasy są zamykane dopiero po wykryciu trzech zakażeń w jednej grupie. Według danych ministerstwa edukacji w ostatni w czwartek z powodu zakażeń zamkniętych było 27 szkół i 293 klas. W ciągu tygodnia infekcję potwierdzono u 8223 uczniów i 2063 pracowników szkół. Uczniowie powyżej 11. roku życia i nauczyciele muszą nosić w szkołach maseczki.

Rosja

W Moskwie od poniedziałku przechodzą na nauczanie zdalne uczniowie klas starszych, a na zwykłe lekcje przychodzić do szkół będą tylko dzieci z młodszych klas. W Moskwie w związku z epidemią Covid-19 starszych nauczycieli zastąpią studenci. „Nauczycieli powyżej 65. roku życia i cierpiących na przewlekłe choroby zastąpią studenci uczelni pedagogicznych” – poinformował portal Meduza. Chodzi o ochronę osób z grupy ryzyka w związku z epidemią Covid-19.

Moskwa: Dwutygodniowe ferie w szkołach z powodu koronawirusa

„Według zamysłu merostwa nauczyciele będą pracować zdalnie i kontrolować proces edukacji, a w klasach będą im pomagać studenci i absolwenci uczelni” – pisze Meduza. 19 października część uczniów w Moskwie wraca do szkoły po dwutygodniowych feriach jesiennych, które zazwyczaj trwają tydzień, ale zostały przedłużone z powodu epidemii.

(JK, PAP)