Legislacyjna gorączka w MEN. Tylko w lipcu resort przygotował ponad 20 projektów nowych rozporządzeń

W ministerstwie edukacji narodowej praca wre bez względu na kalendarz polityczny i zbliżające się wybory parlamentarne (a może właśnie z powodu wyborów?). Także bez względu na wakacje. Tylko w lipcu resort przygotował albo zaproponował zmiany w ponad 20 rozporządzeniach. Są one na etapie opiniowania, konsultacji lub uzgodnień.

Dla porównania w czerwcu MEN „wyprodukowało” 13 rozporządzeń (Dariusz Piontkowski został ministrem 4 czerwca – przyp. red). Prace legislacyjne w resorcie gwałtownie przyśpieszyły po tym gdy prezydent Andrzej Duda – podpisał 4 lipca br. – nowelizację Karty Nauczyciela. Pisaliśmy o tym tutaj:

Prezydent Duda podpisał nowelizację Karty Nauczyciela

Jakie zmiany MEN szykuje w prawie oświatowym? W kolejce czeka m.in. projekt rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. Pisaliśmy o tym tutaj.

2 sierpnia kolejne spotkanie ZNP z ministrem Piontkowskim

MEN pracuje także m.in. nad rozporządzeniami:

>> w sprawie wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach polskich oraz w publicznych szkołach i zespołach szkół przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej;

>> w sprawie warunków, jakie musi spełnić osoba ubiegająca się o uzyskanie dyplomu zawodowego albo dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe;

>> w sprawie trybu dokonywania oceny pracy nauczycieli, szczegółowego zakresu informacji zawartych w karcie oceny pracy, składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego oraz trybu postępowania odwoławczego;

>>w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli.

Projektowane zmiany w prawie mają nieraz wymiar nieco groteskowy jak choćby przy okazji projektu rozporządzenia w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji. Pisaliśmy o tym tutaj:

Arkusza ocen nie wypełnisz już na maszynie

Najnowszy projekt rozporządzenia MEN z 29 lipca dotyczy sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2019.

Pełną listę projektów rozporządzeń MEN z lipca można znaleźć tutaj.

(JK, GN)