Lex Czarnek. Stowarzyszenie, na które powoływała się kurator Nowak odcina się od tzw. czarnej listy organizacji w szkołach

„Oświadczamy, że lista organizacji przytaczana przez media nie została opublikowana przez nasze stowarzyszenie i nie przygotowaliśmy takiej listy” – napisało na swojej stronie internetowej Stowarzyszenie Rodzice Chronią Dzieci. To właśnie wykaz tego stowarzyszenia oraz indeks Ordo Iuris miała przekopiować Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty i przekazać parlamentarzystom PO, którzy przeprowadzili w kuratorium kontrolę poselską.

Przypomnijmy, że MEiN twierdzi, że o wprowadzenie „lex Czarnek”, czyli przepisów, zwiększających kompetencje kuratorów oświaty, wnioskowali rodzice, którzy skarżyli się na działalność organizacji pozarządowych w szkołach. Kontrole opozycji w kolejnych kuratoriach dowodzą jednak, że skargi miały charakter marginalny.

Na dodatek okazuje się, że nikt nie chce się przyznać do sporządzenia indeksu organizacji „szkodliwych” dla szkół, na który powoływała się małopolska kurator oświaty.  Od tzw. czarnej listy odcięło się właśnie Stowarzyszenie Rodzice Chronią Dzieci. „Ewidentnie organizacje lewicowe starają się stworzyć wokół siebie aurę męczeństwa i ugrać swoje polityczne cele na kolejnym zamieszaniu, które rozkręcają wokół osoby Pani kurator Barbary Nowak” – czytamy m.in. w oświadczeniu stowarzyszenia, które walczy m.in. z rzekomą seksualizacją w szkołach,, ale twierdzi, że nie przygotowywało żadnej listy „szkodliwych” organizacji.

„Każdy z rodziców, dla którego istotne jest to,  czy kontakt z daną organizacją jest bezpieczny dla ich dziecka i nie wprowadzi zamętu w akceptowany przez nich światopogląd, oraz czy jest adekwatny do wieku i stopnia rozwoju dziecka, powinien podjąć samodzielny trud weryfikacji takich organizacji” –podkreśla stowarzyszenie w oświadczeniu.

Na 14 lutego posłanki i posłowie PO zapowiadają nowe kontrole w małopolskim kuratorium oświaty: 1. W sprawie zajęć pozalekcyjnych i rzekomych interwencji rodziców. 2. Materiałów antyszczepionkowych na stronie Kuratorium oraz spotkania z 31.01 negującego maseczki i Covid -19.

(JK, GN)

„Rodzice przeciwko Lex Czarnek”. Apel do posłów i prezydenta ws. odrzucenia zmian w prawie oświatowym

Lex Czarnek. Opozycja kontroluje kuratoria. „Skargi rodziców na organizacje pozarządowe mają charakter marginalny”

Krystyna Szumilas: Będziemy kontrolować kuratoria. Sprawdzimy, czy gdzieś jeszcze są “czarne listy”

Lewica domaga się odwołania kurator Nowak. „Jej wystąpienia dot. pandemii i szczepień są społecznie szkodliwe”