MEN: Od 1 września nauka pierwszej pomocy w szkołach. WOŚP przeszkoli nauczycieli

Od 1 września 2024 r. w szkołach będzie prowadzona nauka pierwszej pomocy na wszystkich etapach edukacji. Nauczyciele przeszkoleni przez instruktorów WOŚP przekażą pozyskaną wiedzę swoim uczniom – poinformowała ministra edukacji Barbara Nowacka.

 

We wtorek na konferencji prasowej w Ministerstwie Edukacji Narodowej ministra Barbara Nowacka, wiceministra Katarzyna Lubnauer i prezes Zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak mówili o współpracy MEN i WOŚP w zakresie nauczania pierwszej pomocy.

Minister Nowacka poinformowała, że do podstawy programowej obowiązującej w szkołach od nowego roku szkolnego wpisana została nauka pierwszej pomocy w klasach I-III szkoły podstawowej i w klasach starszych.

– Każdy i każda z nas może pomóc i może uratować życie, tylko trzeba wiedzieć, jak to robić. Dzięki współpracy z WOŚP tę wiedzę posiądzie coraz więcej nauczycielek i nauczycieli i, co więcej, przekażą to młodym osobom – powiedziała Nowacka.

– Zachęcamy nauczycieli do dołączenia do działającego już od 18 lat programu WOŚP i wprowadzenia pierwszej pomocy jako stałego elementu edukacji – powiedziała. Poinformowała, że w marcu MEN wysłało prośbę przez kuratoria, aby nauczyciele zgłaszali się do programu. – Wiemy, że jest ogromny odzew – powiedziała.

– Cieszymy się, że po 18 latach  nauka pierwszej pomocy będzie przedmiotem obligatoryjnym – powiedział Jerzy Owsiak. Zapewnił, że od 1 września WOŚP będzie prowadziła we wszystkich szkołach naukę pierwszej pomocy dla nauczycieli.

Fundacja WOŚP od 2006 r. prowadzi program edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” skierowany jest do klas I-III w szkołach podstawowych.

Warto przypomnieć, że w 2007 r. Jurek Owsiak podczas Gali Nauczyciel Roku otrzymał od Głosu Nauczycielskiego i MEN tytuł Przyjaciela Szkoły, właśnie za akcję „Ratujemy i Uczymy Ratować”. A sama akcja została wyróżniona tytułem Inicjatywy Edukacyjnej Roku.

Fundacja przez wiele lat bezskutecznie zwracała się do Ministerstwa Edukacji Narodowej o wprowadzenie obowiązku nauki pierwszej pomocy.

Jak podaje WOŚP do tej pory programem zostało objętych: 30 945 nauczycieli z 12 602 szkół. Stanowi to około 90% wszystkich szkół podstawowych w Polsce. Blisko 3 miliony dzieci nauczyło się podstaw pierwszej pomocy.

Oprócz szkoleń prowadzonych przez instruktorów WOŚP nauczyciele mają też otrzymać pomoc dzięki współpracy fundacji z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

W zmienionej podstawie programowej, która będzie obowiązywać od 1 września 2024 r., w wymaganiach z zakresu edukacji przyrodniczej w klasach I-III szkoły podstawowej dodany został wymóg znajomości podstawowych zasad udzielenia pierwszej pomocy.

W kolejnych klasach, zajęcia z udzielania pierwszej pomocy będą odbywać się również podczas zajęć z wychowawcą: w szkołach podstawowych (w klasach IV– VII) i ponadpodstawowych (w klasach: II–IV liceum ogólnokształcącego, II–V technikum oraz II i III branżowej szkoły I stopnia). Uczniowie klasy VIII szkoły podstawowej i klasy I szkół ponadpodstawowych uczą się pierwszej pomocy na zajęciach edukacji dla bezpieczeństwa.

MEN poinformowało wcześniej, że jednym z kierunków polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025 będzie wzmocnienie edukacji zdrowotnej w szkole, w tym nauki udzielania pierwszej pomocy. „Edukacja prozdrowotna w szkole – kształtowanie zachowań służących zdrowiu, rozwijanie sprawności fizycznej i nawyku aktywności ruchowej, nauka udzielania pierwszej pomocy” – brzmi jeden z priorytetów MEN.

Komunikat MEN na temat współpracy z WOŚP można znaleźć tutaj

(GN)

Fot: MEN

MEN: Od 1 września 2024 r. w szkołach podstawowych, w ramach zajęć z wychowawcą, będą realizowane zagadnienia dotyczące pierwszej pomocy

Kolejny nowy przedmiot w szkołach. Od 1 września 2025 edukacja zdrowotna zastąpi WDŻ

Nowe kierownictwo MEN spotkało się z Jurkiem Owsiakiem. Temat? Jeden z programów, który WOŚP prowadzi w szkołach

Minister Nowacka: Zakładamy, że edukacja o zdrowiu wejdzie do szkół w 2026 r. Nie będzie to osobny przedmiot