Dworczyk: 25 stycznia początek szczepień „grupy pierwszej”, w której są m. in. nauczyciele. Najpierw szczepienia seniorów

„Grupa pierwsza” rozpocznie szczepienie 25 stycznia – poinformował we wtorek w Sejmie szef kancelarii premiera i pełnomocnik ds. szczepień Michał Dworczyk. Na tym etapie do szczepienia uprawnieni będą m.in. pensjonariusze domów pomocy społecznej, osoby powyżej 60 lat, służby mundurowe i nauczyciele. „Grupa pierwsza” liczy jednak aż 10 milionów osób. Najpierw szczepieni będą seniorzy.

 

Szef KPRM wspólnie z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim brał udział w posiedzeniu sejmowej Komisji zdrowia poświęconej realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

Od 15 stycznia osoby z grupy I będą mogły zapisać się szczepienie za pośrednictwem jednego z kilku kanałów: infolinii, Internetowego Konta Pacjenta,  wizyty w POZ, w punkcie szczepień. Będzie można ustalić od razu termin obu szczepień przeciw koronawirusowi.

Przypomnijmy, że w ramach etapu I szczepienie będą mogli otrzymać:

>> pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych,

>> osoby powyżej 60 lat (w kolejności od najstarszych),

>> służby mundurowe,

>> nauczyciele,

>> nauczyciele w przedszkolach

>> pracownicy żłobków i klubów dziecięcych,

>> dzienni opiekunowie.

Michał Dworczyk zastrzegał wcześniej, że znajdujący się w grupie pierwszej nauczyciele będą musieli zaczekać na swoją kolej, gdyż najpierw zaszczepieni zostaną seniorzy. „Grupa zero” z medykami, która szczepi się obecnie liczy ok. miliona osób a „grupa pierwsza” aż 10 mln.

Dworczyk: Nauczyciele będą musieli poczekać na szczepionkę

Pierwsze będą szczepione osoby 70 lub 75 plus. Jak wynika z danych GUS – w Polsce żyje 2,7 mln osób po 75. roku życia; po 70. – 4,5 mln. Nawet jeśli do szczepień zgłosi się połowa, to z szacunków wynika, że są raczej małe szanse na to, że nauczyciele otrzymają szczepionkę przed końcem roku szkolnego. Wszystko zależy jednak od dostaw szczepionek. Na razie nauczyciele będą mogli między 11 a 15 stycznia skorzystać z testów sprawdzających, czy są chorzy na COVID-19.

Dworczyk zapowiedział, że dzień przed pierwszym i drugim szczepieniem otrzymamy SMS-a z przypomnieniem o terminie i miejscu wizyty. Po drugim szczepieniu dostaniemy potwierdzenie zaszczepienia.

Proces szczepień – zgodnie z programem – jest realizowany etapami. Obecnie realizowany jest etap 0, podczas którego szczepienia otrzymują m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

(JK, GN)

ZNP: Apelujemy o rozpoczęcie szczepień pracowników oświaty przed powrotem uczniów do stacjonarnych zajęć

Pracownicy żłobków i nauczyciele w przedszkolach także znajdą się w pierwszym etapie szczepień przeciw COVID-19

Kto pozna wyniki badania nauczycieli? Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia