Minimalne stawki wynagrodzenia. 4 grudnia spotkanie ministra Piontkowskiego z oświatowymi związkami zawodowymi

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski spotka się 4 grudnia z przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających nauczycieli i pracowników oświaty. Głównym tematem spotkania ma być projekt rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, które mają obowiązywać od stycznia 2020 r.

Minister Piontkowski poinformował, że do spotkania ze związkami zawodowymi ma dojść w MEN. Przypomnijmy, że resort planuje podnieść najniższe stawki wynagrodzenia zasadniczego części pedagogów i zrównać je z przyszłoroczną pensją minimalną.

MEN przyznaje, że jest to tylko regulacja najniższych stawek spowodowana podniesieniem od stycznia przyszłego roku płacy minimalnej. Pozostałe stawki MEN chce pozostawić bez zmian. Podwyżka będzie dotyczyła jedynie 19 tys. etatów nauczycielskich.

Nowe stawki mają obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Z projektu rozporządzenia wynika, że wynagrodzenia nauczycieli z najwyższymi kwalifikacjami oraz nauczycieli z niższymi kwalifikacjami będą się od siebie niewiele różniły. Czyli stawki ulegną spłaszczeniu.

Nauczyciele są oburzeni. Podkreślają w komentarzach, że nowe stawki zniechęcają ich do robienia awansu i podnoszenia kwalifikacji. Pisaliśmy o tym tutaj:

„Wykształcenie wyższe – płaca minimalna”. Burza w sieci po opublikowaniu projektu rozporządzenia płacowego

Wynagrodzenie zasadnicze części nauczycieli równe płacy minimalnej – tak chce MEN. Propozycja resortu spłaszcza płace

(JK, GN)

Fot: men.gov.pl