Minister edukacji Barbara Nowacka mówiła w poniedziałek w Lublinie, że odbudowa prestiżu nauczyciela nie wiąże się tylko z pieniędzmi. „Te lata nienawiści i hejtu wobec nauczycieli bardzo zaburzyły relacje w szkole” – powiedziała. Zaznaczyła, że resort zaczął odbudowę systemu edukacji od odpartyjnienia kuratoriów.
Przypomniała, że rozpoczynają się konkursy na kuratorów, a obecnie pełniący obowiązki kuratorów są ekspertami. Dodała, że Lublin jest jednym z miejsc, w którym konkursy zaraz się rozpoczną. – Tu nie będzie nominacji partyjnych. Odczarnkowimy szkołę – zapowiedziała.
▶️ W Lublinie ministra edukacji @barbaraanowacka spotkała się z nauczycielami, którzy w województwie lubelskim pełnią role rzeczników praw ucznia.
➡️ Takie spotkania pomogą wypracować najlepsze rozwiązania dla ustawy o Rzeczniku Praw Ucznia. W spotkaniu uczestniczył także… pic.twitter.com/MXkpqEAIxb
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) January 22, 2024
Szefową MEN poproszono też o wyjaśnienie użytego określenia „odczarnkowienie szkoły”. Według niej oznacza ono odpartyjnienie szkoły.
– Wyciągnięcie wniosków z tego, co się działo za czasów pana Czarnka, czyli nadmiaru polityki w szkołach. Ministra decydującego uznaniowo i spod palca, co i jak będzie wyglądało – mówiła Nowacka, zaznaczając, że odtąd zmiany w szkołach będą konsultowane ze środowiskiem społecznym.
– Od Lublina zaczynamy rozmowy i konsultacje dotyczące ustawy, która ma regulować status rzecznika praw ucznia. Koalicja 15 października złożyła zobowiązanie naprawienia sytuacji polskiej szkoły, a polska szkoła to przede wszystkim nauczyciele, a także uczniowie – zapowiedziała Nowacka.
▶️ Dziś w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej odbyło się spotkanie ministry @barbaraanowacka z pełniącymi obowiązki kuratorów oświaty.
💬 Nasze spotkanie służy wymianie informacji i doświadczeń w poszczególnych województwach – powiedziała ministra Barbara Nowacka… pic.twitter.com/drflZFFnLz
— Ministerstwo Edukacji Narodowej (@MEN_GOVPL) January 19, 2024
W Lublinie ministra edukacji spotkała się z nauczycielami, którzy w województwie lubelskim pełnią rolę rzeczników praw ucznia. „Takie spotkania pomogą wypracować najlepsze rozwiązania dla ustawy o Rzeczniku Praw Ucznia” – podkreśliła. W spotkaniu uczestniczył także prezydent Lublina Krzysztof Żuk oraz p.o. Lubelskiego Kuratora Oświaty Sebastian Płonka. Jeszcze do niedawna Płonka był rzecznikiem praw ucznia.
– Prace domowe od kwietnia będą nieobowiązkowe i nieoceniane, co nie oznacza, że nie można ich zadać – powtórzyła Nowacka. Dodała, że da to młodzieży więcej czasu na naukę i rozwój osobisty.
Podkreśliła, że przez wiele lat prowadzone były w tej sprawie konsultacje społeczne z nauczycielami i z ekspertami, którzy mówili, że „jednym z największych problemów polskiej szkoły jest ocenoza, czyli, że wszystko musi być ocenione”, a przecież najważniejsze jest dobro uczniów.
– W momencie, kiedy młodzież będzie się czuła dobrze, nauczyciele będą godnie wynagradzani, to uda nam się doprowadzić do jednego z naszych zobowiązań – poprawimy atmosferę w polskiej szkole – stwierdziła.
– Od tego, jak szkoła będzie wyglądała, zależy przyszłość Polski. My chcemy, żeby to była przyszłość dobra, bez politycznej opresji, a z szansą na rozwój – powiedziała. Dodała, że chodzi o rozwój indywidualny, zespołowy oraz rozumienie swoich praw.
(GN)
Fot: MEN
Już od kwietnia likwidacja prac domowych w szkołach. MEN szykuje rozporządzenie
Minister Barbara Nowacka o podwyżkach dla nauczycieli: „To pierwszy krok po latach upokorzeń”