W pobliżu MEiN i KPRM powstało miasteczko edukacyjne. Dzisiaj w centrum uwagi będą młodzi nauczyciele

Pierwszy dzień w miasteczku edukacyjnym w całości poświęcimy młodym nauczycielom, początkującym, wchodzącym do zawodu, tym, którzy zderzają się z nowymi dla nich problemami i którzy coraz częściej po twardym, szkolnym lądowaniu podejmują, niestety, decyzję o rezygnacji z tego pięknego zawodu – zapowiedział w rozmowie z Głosem Sławomir Broniarz, prezes ZNP. – Dlatego chcemy ich wesprzeć – podkreślił. 

Miasteczko rosło z piątku na sobotę i urosło do sporych rozmiarów. Składa się z jednego dużego, centralnego namiotu, w którym będą się odbywać debaty oraz mniejszych, w których będzie można podyskutować z ekspertami albo uzyskać np. poradę prawną. Są też namioty, w których będą spać związkowcy. 

Oficjalna inauguracja miasteczka, któremu przyświeca hasło „Edukacja jest najważniejsza” odbędzie się w sobotę o godzinie 10. Konferencja prasowa będzie transmitowana na facebookowym profilu ZNP oraz kanale YouTube „ZNP przedstawia”. 

W dużym namiocie zaplanowano panele dyskusyjne z udziałem nauczycieli, gości i ekspertów, oczywiście będzie on poświęcony młodym nauczycielom. 

Tytuł jednej z debat brzmi: „Nauczyciele Szkoły Jutra. Nauczyciel obywatel i Europejczyk. Koncepcja prof. Michaela Schratza. Aktualna? Zapomniana? Chybiona?” Wydarzenie na FB znajduje się tutaj.

Warto przypomnieć, że tego samego dnia  w Zabrzu będzie się odbywał XVIII Ogólnopolski Zlot Młodych Nauczycieli ZNP. Jego temat przewodni to: „Młody nauczyciel- od bierności do aktywności”.   

Miasteczko edukacyjne zostało rozbite w samym centrum Warszawy, przy pomniku Ignacego Daszyńskiego, na rogu al. J. Ch. Szucha i al. Armii Ludowej. Stąd niedaleko nie tylko do MEiN, ale także do Kancelarii Premiera, czy Sejmu i Senatu.

– Minister Czarnek będzie miał blisko, będzie mógł nawet przyjść spacerem – żartują w ZNP. A jeśli faktycznie przyjdzie? – Przyjmiemy go z radością, bo będzie to okazja do rozmowy. Jesteśmy otwarci – zapewnia prezes Związku Sławomir Broniarz. – Zapraszamy wszystkich, którzy chcą rozmawiać o edukacji, o tym, jaka jest polska szkoła a jaka być powinna – podkreśla.

W miasteczku oprócz członków ZNP będą obecni m.in. przedstawiciele rodziców, samorządów, innych oświatowych związków, organizacji społecznych wspierających edukację. Odwiedzający miasteczko będą mogli  skorzystać z porad ekspertów, w tym z porad prawnych, ale także porad psychologów czy specjalistów od awansu zawodowego.

Związek niemal do ostatniej chwili nie informował, w którym konkretnie miejscu stolicy stanie miasteczko, głownie ze względów bezpieczeństwa. – ZNP, jako organizator miasteczka, ma wszelkie potrzebne zezwolenia związane z tym wydarzeniem i zapewnia służbę porządkową, której zadaniem jest wspieranie przewodniczących w zapewnieniu bezpieczeństwa uczestników oraz porządku podczas zgromadzenia – informuje Grzegorz Gruchlik, wiceprezes ZG ZNP, przewodniczący zgromadzenia.

Warto zauważyć, że miasteczko powstało w miejscu symbolicznym, przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego, działacza niepodległościowego i społecznego, socjalisty, premiera w listopadzie 1918 r. Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, marszałka Sejmu w latach 1928-30. 

Cztery lata temu podczas uroczystego odsłonięcia pomnika nieżyjący już lider lider OPZZ Jan Guz mówił, że to  „wielki dzień” także dla ruchu zawodowego; wyraził przekonanie, że będzie on przypominał polskim rządom, że „nigdy nie można łamać praw socjalnych i społecznych”. – Daszyński to ośmiogodzinny dzień pracy, Daszyński to związki zawodowe, to prawo do strajku, to ubezpieczenia społeczne” – przypomniał podczas uroczystości przewodniczący OPZZ.

Jak będzie wyglądało życie w miasteczku? Przypomnijmy, że będzie ono działać od 8 do 14 października przez 24h na dobę. Będzie miejscem debat i rozmów o tym, jak poprawić sytuację edukacji, przezwyciężyć narastające problemy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych oraz uczelni wyższych.  

Każdy dzień w miasteczku będzie się rozpoczynał od konferencji prasowej o godzinie 10 z krótką prezentację planowanych na kolejne godziny działań oraz przedstawieniem osób biorących w nich udział. 

W każdym dniu debata będzie toczyła się wokół wiodących tematów poruszonych  podczas dwóch paneli trwających od godz. 11 do 13 i od 15 do 17. Pierwszy z paneli będzie miał charakter bardziej „związkowy” (z większym udziałem związkowców i specjalistów w określonych dziedzinach), popołudniowy panel oddany zostanie w ręce gości i zewnętrznych ekspertów. 

Miasteczko to inicjatywa Związku Nauczycielstwa Polskiego. Powstało we współpracy z Radą Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP, Forum Związków Zawodowych, przedstawicielami rodziców oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz edukacji.

Tygodniowy plan miasteczka:

  • Sobota 8.10.2022 Temat dnia: Młodzi nauczyciele
  • Niedziela 9.10 Temat: Czas pracy i warunki pracy nauczycieli
  • Poniedziałek 10.10 Temat: Rodzice i organizacje pozarządowe w edukacji. Nauka i szkolnictwo wyższe – Bieda na uczelniach
  • Wtorek 11.10 Temat: Dla kogo ta nauka, dla kogo te uczelnie? Instytuty badawcze na równi pochyłej. Pracownicy wsparcia – niewidoczna i niedoceniana praca w szkołach wyższych
  • Środa 12.10 Temat: Pomoc psychologiczno-pedagogiczna i edukacja włączająca
  • Czwartek 13.10 Temat: Pracownicy niepedagogiczni. Finansowanie oświaty i wynagrodzenia
  • Piątek 14.10 Temat: Podstawa programowa i treści nauczania
  • Natomiast w sobotę, 15 października odbędzie się w Warszawie pikieta ZNP przed gmachem MEiN (od godziny. 11.00).

>> Więcej na temat miasteczka edukacyjnego w naszym serwisie:

https://glos.pl/tag/miasteczko-edukacyjne

(JK, GN) 

Edukacja jest najważniejsza! W sobotę 8 października startuje miasteczko edukacyjne w Warszawie. Znamy miejsce!

8 października w centrum Warszawy powstanie miasteczko edukacyjne ZNP. „Chcemy porozmawiać o problemach oświaty”

Elwira Zabłocka: Pracuję niemal na półtora etatu, bo nie ma nauczycieli. Mam dziewięć fakultetów