Nowe dane MEN z kuratoriów. 284 placówki oświatowe pracowały 21 września w trybie zdalnym albo mieszanym

Zgodnie ze stanem na poniedziałek 21 września (na godz. 14.00) 48 200 przedszkoli, szkół i placówek oświatowych pracowało w trybie stacjonarnym, 71 w trybie zdalnym, a 213 w trybie mieszanym – podało MEN. Resort uspokaja, że wciąż 99,41 proc. placówek pracuje normalnie. Tymczasem Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 748  nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. To mniej niż podczas rekordowego weekendu.

19 września w sobotę MZ informowało o 1002 nowych przypadkach zakażenia, dzień później w niedzielę o – 910.  Poprzedni rekord dziennych zakażeń odnotowano 21 sierpnia, kiedy to zdiagnozowano w Polsce 903 pozytywne przypadki koronawirusa.

Przypomnijmy też, że na początku września tylko kilkadziesiąt placówek oświatowych pracowało w trybie pozastacjonarnym, pod koniec drugiego tygodnia nowego roku szkolnego było ich ponad 150, a w ostatni weekend 326. W porównaniu do ostatnich danych z kuratoriów w poniedziałek liczba takich placówek nieco spadła.

Jednak średnio codziennie kilkanaście przedszkoli albo szkół jest zamykana przez sanepid z powodu COVID 19. Ma to swoje odzwierciedlenie w statystykach GIS. Coraz więcej placówek występuje bowiem do sanepidu z wnioskami o zmianę trybu nauki. Ten bardzo niechętnie się jednak na to godzi.

Ministrowie EN i Zdrowia powtarzają, że nie ma w tej chwili planów zamykania szkół. – Sam fakt, że ktoś pod Szczecinem zachorował, wcale nie oznacza, że pod Rzeszowem trzeba zamykać szkoły – ocenił w poniedziałek w radiu Białystok Dariusz Piontkowski.

(JK, GN)

GiS: Od początku roku szkolnego służby sanitarne dostały 646 wniosków o zmianę trybu nauczania

Od 1 września liczba placówek dotkniętych przez koronawirusa potroiła się. “Prawie 100 proc. pracuje normalnie”

Aktualizacja wytycznych dla szkół. Dyrektor może nakazać noszenie maseczek