Obradował rządowy sztab kryzysowy. Milion litrów środka dezynfekującego trafi do szkół

Milion litrów środka dezynfekującego trafi do wszystkich polskich szkół – poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Środki dezynfekujące na zlecenie rządu wyprodukuje Orlen i Polfa Tarchomin.

Dodał, że premier przyjął podczas tego posiedzenia raporty od wszystkich służb i od szefów resortów zaangażowanych w walkę z korona wirusem oraz wydał „konkretne zalecenia” podległym mu resortom związane z zagrożeniem epidemią koronawirusa, z których zostaną one rozliczone.

Premier Mateusz Morawiecki zlecił również Polfie Tarchomin i Orlenowi produkcję środków do dezynfekcji, w związku z tym, że „były sygnalizowane bardzo poważne braki tych środków”. Wiadomo, że zostanie złożone zamówienie na 1 mln litrów środka dezynfekującego, który zostanie dostarczony do wszystkich szkół w Polsce.

O tym, że w szkołach brakuje środków czystości informowaliśmy w Głosie kilka dni temu.

„W wielu szkołach i przedszkolach brakuje mydła i ręczników”. Tak nauczyciele komentują zalecenia MEN ws. walki z koronawirusem

Przypomnijmy, że prezes ZNP Sławomir Broniarz zwrócił się do społecznych inspektorów pracy o sprawdzenie, czy szkoły są wyposażone w niezbędne środki czystości i czy zostały przyjęte procedury dotyczące zasad postępowania w przypadku podejrzenia zarażeniem koronawirusem.

Czy w szkole są środki czystości? ZNP zwraca się do społecznych inspektorów pracy o sprawdzenie stanu przygotowania szkół

W kontekście zagrożenia epidemią koronawirusa szef MEN Dariusz Piontkowski przekazał do dyrektorów szkół, przedszkoli i placówek oświatowych dodatkowe materiały informacyjne dotyczące profilaktyki zdrowotnej z prośbą o umieszczenie w widocznym miejscu oraz dystrybucję wśród uczniów i rodziców. Więcej można przeczytać tutaj.

Tymczasem jak podał Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny w lutym zanotowano w Polsce ponad 820 tys. przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na zwyką grypę. Z powodu tej choroby w lutym zmarły 23 osoby.

(JK, GN)

Fot: GiS.gov.pl

„Nie ma powodu, żeby zawieszać zajęcia w szkołach”. Szef MEN reaguje na pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce

Sejm przegłosował specustawę. Szef MEN będzie mógł zamykać szkoły i przesuwać terminy egzaminów