MEN zamierza przedłuży czasu trwania egzaminu ósmoklasisty. Egzamin z języka polskiego miałby trwać 150 minut, z matematyki – 125 minut, a z języka obcego nowożytnego – 110 minut. Według resortu ma to pozwolić zdającym na ponowne sprawdzenie udzielonych odpowiedzi i dokładne sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi. Zmiana ma także przeciwdziałać praktykom ubiegania się zdających o zaświadczenia lekarskie, na podstawie których mogli mieć przedłużony czas trwania egzaminu. Do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Nowe przepisy miałyby obowiązywać już w 2025 r.
Jak czytamy w Ocenie Skutków Regulacji zmiany zaproponowane w rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki z dnia 2 sierpnia 2022 r. w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty (Dz. U. poz. 1636 oraz z 2024 r. poz. 1107) mają na celu:
>> ustalenie nowego czasu trwania egzaminu ósmoklasisty;
>> dostosowanie przepisów rozporządzenia do zmian w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, zwanej dalej „ustawą”, wynikających ze zmian przewidzianych w ustawie z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw – ustawa ta została w dniu 6 grudnia 2024 r. przekazana do podpisu Prezydenta RP;
>> skrócenie czasu przechowywania przez okręgowe komisje egzaminacyjne protokołów zbiorczych przebiegu egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu
W projekcie rozporządzenia proponuje się przedłużenie czasu trwania egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu o około 25% czasu trwania tego egzaminu ustalonego w rozporządzeniu.
„Proponowane przedłużenie czasu trwania egzaminu ósmoklasisty pozwoli zdającym na ponowne sprawdzenie udzielonych odpowiedzi czy też dokładne sprawdzenie poprawności przeniesienia odpowiedzi na kartę odpowiedzi. Zaproponowane rozwiązanie umożliwi również tym zdającym, którzy w dniu egzaminu natrafili na nieoczekiwane wcześniej trudności, np. z koncentracją uwagi, z radzeniem sobie ze stresem egzaminacyjnym, na pomyślną realizację zadań egzaminacyjnych. Podkreślić należy, że proponowany, dłuższy czas trwania egzaminu ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów nie jest związany z zakresem wymagań egzaminacyjnych ani zwiększeniem liczby zadań egzaminacyjnych” – wskazano.
„Zmiana ma również docelowo przeciwdziałać sygnalizowanym Ministerstwu Edukacji Narodowej przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, okręgowe komisje egzaminacyjne czy Podlaski Związek Lekarzy Pracodawców Porozumienie Zielonogórskie praktykom ubiegania się zdających o wydanie zaświadczeń lekarskich, na podstawie których dostosowuje się warunki przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty polegające na odpowiednim przedłużeniu czasu przewidzianego na przeprowadzenie tego egzaminu” – napisano.
W ustawie z dnia 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw przewidziano z kolei zmiany polegające na dodaniu rozdziału dotyczącego systemów teleinformatycznych wykorzystywanych do przeprowadzania egzaminów zewnętrznych.
Resort zamierza też skrócić – z 2 lat do 6 miesięcy – okresu przechowywania przez okręgowe komisje egzaminacyjne protokołów zbiorczych przebiegu egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu. Wynika to m.in. z konieczności ujednolicenia okresu archiwizowania dokumentacji egzaminacyjnej
Nowe przepisy miałyby obowiązywać już na najbliższym egzaminie. Do 31 stycznia 2025 r. Centralna Komisja Egzaminacyjna będzie miała czas na ogłoszenie nowych informatorów, a także harmonogramu przeprowadzania egzaminu.
Projekt rozporządzenia znajduje się tutaj
(GN)
Będą zmiany w egzaminach. MEN konsultuje nowy projekt ustawy o systemie oświaty
CKE: Informacja dotycząca wymagań na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym od 2025 roku